Syndrom zlomeného srdce možná zní banálně, ve skutečnosti ale jde o závažný stav vyžadující rychlou lékařskou péči. 

Informátor ve Fakultní nemocnici hlídá i "závadové" osoby, radí a pomáhá

Jedná se o vzácné onemocnění srdečního svalu, který svými příznaky připomíná infarkt myokardu a jeho příčinou bývá emoční nebo fyzický stres. Vyskytuje se přitom převážně u žen.

„Naše srdce v tu chvíli čelí prudkému náporu stresových hormonů, zejména adrenalinu, které způsobují dočasné oslabení srdečního svalu. Toto onemocnění se projevuje bolestí na hrudi, dušností, někdy i upadnutím do bezvědomí, které stejně tak provází infarkt myokardu. Na rozdíl od něj však nedojde k uzavření koronárních cév a při včasné léčbě nedochází k trvalým následkům,“ uklidňuje MUDr. Miroslav Hudec, kardiolog Nemocnice Podlesí v Třinci. 

Poněkud méně tradičně pojali loni svůj svatební obřad Aneta a Michal, nyní již manželé Křižákovi. Říci si své „ano“ se totiž vypravili až na exotický ostrov Mauricius.
Jak vypadá svatba na Mauriciu? Jako svatba v ráji, říkají manželé Křižákovi

Stejně jako láska může člověka potrápit, je také dobrým lékem na kardiovaskulární onemocnění, především tedy aktivní sexuální život.

„Naše tělo čerpá z fyzické aktivity stejné výhody jako při aerobním cvičení. Posiluje srdeční sval, snižuje krevní tlak a dokonce je menší riziko cukrovky 2. typu a obecně nižší riziko srdečních záchvatů. Nejen fyzicky je však prospěšný, během sexu se uvolňují endorfiny a oxytocin, které uklidňují a snižují stres, a zároveň dochází ke zmírnění pocitu osamělosti,“ vysvětluje MUDr. Hudec s tím, že osamělý a sociálně izolovaný člověk trápí své srdce stejně, jakoby byl obézní a kouřil.

Kardiolog závěrem upozorňuje, že pravidelný a uspokojivý sexuální život s milujícím partnerem je pouze součástí celkového zdravého životního stylu, který by měl člověk dodržovat, aby kardiovaskulárním onemocněním efektivně předcházel.

Pak je velmi pravděpodobné, že se mu vyhne nejen syndrom zlomeného srdce, odborně nazývaný tako‑tsubo kardiomyopatie, popsaný japonskými badateli počátkem 90. let minulého století, ale i další závažné kardiovaskulární choroby. 

Podívejte se na zářící srdce v Ostravě

Vrchní soud v Olomouci 11. února 2020 projednával případ lékařů Tomáše P. (vlevo) a Zdeňka P. (vpravo).
Lékaři z Ostravy půjdou do vězení, navíc nesmějí ordinovat