Celková škoda se odhaduje na téměř 300.000 korun, řekla mluvčí frýdecko-místeckého magistrátu Jana Matějíková. Krádeže řeší policisté. Radnice chce požádat městské strážníky, aby zbylé pomníky ve městě více hlídali.

Zloději poškodili a ukradli pamětní desku z pomníku Pohřeb v Karpatech v Janáčkově parku, dále pak odcizili bustu Bedřicha Smetany v parku u autobusového nádraží a v těchto dnech i bustu Petra Bezruče, která byla umístěna před Gymnáziem v Místku.

"Vnímáme nastalou situaci jako cíleně připravované akce a obáváme se, že cílem zlodějů může být i busta T. G. Masaryka na stejnojmenné třídě, třeba jako ukázka, toho, co zloději dovedou," uvedla Ilona Nowaková, vedoucí odboru školství, kultury, mládeže a tělovýchovy na frýdecko-místeckém magistrátu. "Opakované odcizení bronzových bust a pamětních desek ve Frýdku-Místku a jejich poškozování nás vede k tomu, abychom požádali městskou policii o zvýšenou kontrolu zbývajících pomníků," dodala.

Radnici jde podle ní mimo jiné i o bustu prvního československého prezidenta. Krádeže podle Matějíkové řeší policie, dvě z nich již ale odložila, protože se nepodařilo zloděje vypátrat. "V případě odcizení busty Bedřicha Smetany a pamětní desky z pomníku Pohřeb v Karpatech nezjistila skutečnosti opravňující zahájit trestní stíhání proti konkrétní osobě. Na případu odcizení busty Petra Bezruče ale pracuje," uvedla mluvčí.