S programem, který by lidi mohl zaujmout, přichází i Beskydské informační centrum ve Frýdku-Místku.

„Po jarním a podzimním úspěchu akce Den s průvodcem jsme se rozhodli netradičně uspořádat i vánoční Den s průvodcem. Zájemci budou moci nasát nejen tu správnou vánoční atmosféru, ale zároveň se dozvědět, co jsou to liturgická období, advent, co znamenají jednotlivé adventní neděle, jak se v minulosti ve Frýdku-Místku slavily Vánoce, jaké zde byly zvyky a v čem mají původ betlémy, vánoční stromy, koledy a jiné symboly Vánoc,“ prozradila redakci Denisa Týfová z Beskydského informačního centra ve Frýdku-Místku s tím, že prohlídka se uskuteční 19. prosince.

Zostudit se nechce ani Lašské království.

„Během vánočních svátků připravujeme dvě akce. Před Štědrým dnem budeme mít ve spolupráci s Čendaspolkem v Hodoňovicích takzvané vánoční rozjímání. Poklábosíme spolu a zazpíváme koledy. Potom na Silvestra pořádáme již třetí ročník recesistického výstupu na Lašský Říp Montečupelo, což je jinak řečeno kopec v Metylovicích. Nahoře se sejdeme patnáct minut před polednem. Lidé na něj budou moci vyjít z jaké strany budou chtít. Někdo půjde z Hodoňovic, další třeba z Pržna a Metylovic. Nahoře si popřejeme vše dobré do nového roku,“ slíbil lašský král Zdeňa Viluš I.

Doneste si zvoneček, rozsvítíme stromeček

Ulice Frýdku-Místku se v těchto dnech zdobí do vánočního. Zaměstnanci technických služeb zavěšují nejen na lampy pouličního osvětlení, ale také na některé stromy podél frekventovaných komunikací světelné řetězy, vločky, hvězdy, svícny, zvonečky, převěsy a gejzíry. Nazdobeny budou také některé budovy ve městě včetně magistrátu.

Vánoční stromy budou letos dva, a to na náměstí Svobody v Místku a na Zámeckém náměstí ve Frýdku. „Na sloupech veřejného osvětlení ve městě se rozzáří celkem 266 vánočních ozdob, jako jsou LED vločky, LED slunce, LED hvězdy, zvonky, vločky, svícny, stromečky, hvězdy, převěsy a gejzíry. V letošním roce nebude výzdoba nijak výrazně rozšířena. Provedli jsme pouze drobné opravy, kdy jsme za poškozené díly zakoupili náhrady,“ řekl ředitel Technických služeb Frýdek-Místek Jaromír Kohut s tím, že při opravách postupně žárovky nahrazují LED světly, které výrazně šetří elektrickou energii. Na vyvěšení vánočních ozdob a jejich nejnutnější opravu město vyčlenilo 150 tisíc korun.

Vánoční výzdoba se ve městě slavnostně rozzáří 2. prosince při tradiční akci na náměstí Svobody „Doneste si zvoneček, rozsvítíme stromeček“, která se letos uskuteční pod křídly andílků. Hvězdou slavnostního večera bude Helena Vondráčková.