„Dělám to patnáctý rok, dalo by se říct, že prodeje jsou pořád na stejné úrovni. Nejvíce se prodává kapr, pak amur, pstruh nebo třeba losos pstruhový. Občas si někdo koupí i tolstolobika," řekl Antonín Kohut, spolumajitel prodejny Rybako ve Vyšních Lhotách, kde s předvánočním prodejem začínají v pátek 18. prosince.

Majitel prodejny ve frýdecko-místecké části Lískovec očekává první velkou vlnu vánočního prodeje o víkendu. „Lidé to nechávají na poslední chvíli, takže nejvíce se prodává tři dny před Vánoci. V posledních letech pořád vede kapr, pak následuje amur a okrajově pstruh," sdělil včera Deníku Ondřej Pecuch.

Dominanci kaprů na předvánočním trhu potvrdil i Jaroslav Přikryl, jednatel bystřického rybářského svazu. Tam si lidé pro kapra nebo amura mohou přijít v neděli. „Vloni jsme ovšem měli třeba velkou poptávku po amurech, ale těch moc nedostáváme," řekl Jaroslav Přikryl.

Rybu zpracovávají častěji prodejci

Prodejci ryb si všímají zajímavého trendu poslední doby zákazníci si častěji nechávají rybu zpracovat u prodejců, protože si nechtějí doma dělat nepořádek. Setkává se s tím i Antonín Kohut z prodejny pod kopcem Prašivá, přestože podle něj na vesnicích se tradice domácího zpracovávání ryb drží více než třeba ve městech.

A o kolik letos po koupi vánoční ryby zchudnou peněženky? Ceny v regionálních prodejnách zůstávají přibližně stejné jako minulý rok za kapra lidé zaplatí průměrně osmdesát až pětaosmdesát korun za kilo, cena amura je o pět až patnáct korun vyšší.

Vánoční ryba v posledních letech neputuje jen na štědrovečerní hostinu.

Objevují se případy, kdy lidé za vidinou dobrého skutku rybu pouštějí do vody. „Je to hloupost. Pro kapra je to prakticky vražda. Když je teplo, kolem deseti stupňů nad nulou, tak ještě může přežít, ale jakmile přijdou mrazy, tak nemá šanci. A amur nemůže přežít vůbec," řekl k novodobé „tradici" jednatel bystřických rybářů Jaroslav Přikryl.

Přestože v lískovecké prodejně se s tímto trendem nesetkávají, o kus dál se nápad zákazníkům snaží vymluvit. „Jsou takové případy. Snažím se jim to většinou rozmluvit. Navrhnu jim tu možnost, že si mohou koupit pstruha a pustit ho v nedaleké řece Morávce dětem tím splní přání. Ale pouštět kapra bych jim nedoporučoval," uzavřel Antonín Kohut.