Kdo nevolí umělý nebo už uříznutý strom u prodejců, může vyrazit do plantáže Stromečkárna v Bašce. Samovýřez stromů je zde v plném proudu od začátku prosince.

Spor o bytový prostor v podkroví. Žena se probourala k sousedům..
Neuvěřitelný příběh z Bašky: žena se probourala k sousedům. Pokoj je můj, řekla

„S prodejem přímo z plantáže jsme začali asi před pěti lety. Předtím jsme stromečky vozili pouze k prodeji u obchodních center. Pak rodiče přišli s nápadem, že začneme s prodejem přímo odsud,“ vysvětluje dcera majitelů Stromečkárny Markéta Balašová. Rodina pěstuje tisíce stromků v podhůří Beskyd už přes 25 let.

Kvůli sněhu, který v uplynulých týdnech napadl a pak roztál, se tu bez holinek neobejdete. Pilky jsou volně k zapůjčení. „Přes týden si lidé vybraný strom řežou sami, o víkendech byli k dispozici brigádníci, kteří zákazníkům pomohli,“ říká Balašová. Někteří lidé si podle ní z návštěvy plantáže vytvořili během let rodinnou tradici.

Prodej vánočních stromků na plantáži Stromečkárna, Baška, 2. 12. 2022.
VIDEO: Otevřely se plantáže s vánočními stromky. V Beskydech mají tyto ceny

„Jsme tady už podruhé. Letos ale s manželem nejdu na plantáž vybírat, je tam hodně bahna,“ řekla paní Milena, která si odnesla po pár minutách malý smrček z Beskyd.

Ceny stromků začínají na 359 korunách a v nabídce jsou smrčky i jedle v různých velikostech. „Všechny stromky jsou rozdělené podle jakosti a výšky. Cenu lidé poznají podle barevných lístečků. Neoznačené stromky vychází na 1399 korun,“ vysvětluje dcera majitelů.

Prodej z plantáže je oblíbený i za hranicemi, což potvrdila anglicky mluvící skupinka, která se hned po příjezdu do Bašky ptala, zda je zde k dispozici i vánoční punč.

Ulice Těšínská, bývalá hospoda U Jindry, 21. listopadu 2023, Frýdek-Místek.
Ostudy Frýdku-Místku, 6. díl: U Jindry, ruina slavné hospody u sídla magistrátu

„Jsme z Manchesteru z Anglie, kde je plantáží několik. Je to vánoční tradice a často se u plantáží prodává i punč. Bydlím už dva roky v Ostravě, ale letos za námi přijela i rodina, tak jsme vyrazili pro stromeček sem. Je to fajn výlet,“ popisuje Aaron, který na plantáž zamířil s rodinou a malým synem.

Prodej z plantáže bude možný už jen od středy do pátku, a to od 9 do 16 hodin. Platit lze pouze v hotovosti.