„Jsme jediné muzeum v republice, které je takto rozsáhlé,“ říká předsedkyně Českého svazu včelařů Frýdek-Místek Marie Knödlová.

„Naším záměrem je propagace včelařství, která je velmi důležitá pro výchovu nových a mladých včelařů. S tím jsou spojeny kurzy, zájezdy, přednášky a výstavy.

Jednou v roce pořádáme Včelařský den, který pro nás prioritní. Dopoledne probíhají přednášky a odpoledne je zaměřeno na ochutnávku medu, medoviny a soutěže,“ prozradila Knödlová. Letos se Dům včelařů v Chlebovicích také připojil k akci Prázdniny ve městě a celkem 43 dětí tak mohlo strávit příjemné chvíle přímo v areálu. Soutěžily v rámci „fojtovin“, opékaly párky, zazpívaly si u kytary, prohlédly včelařské muzeum, shlédly filmy o včelách a potřebnosti včel, projely se „včelmetrem“ a absolvovali strašidelnou noční stezku. Ráno zahájily medovou snídaní po které následovala soutěž o Mistříčka včelaříčka.

„Příští rok bude pro nás jubilejní, slavíme sto let založení. Proto již nyní pracujeme na celoročním programu, který bychom rádi zahájili plesem. Připravujeme různé akce, včelařské tábory, kurzy a přednášky. Na poslední srpnový den chystáme slavnostní mši, posvěcení, k vidění budou i kroje a medaile. Na rok 2011 si také již mohou naši příznivci zakoupit i kalendář,“ sdělila včelařka.

Letošní rok byl na med v severomoravském kraji velice chudý, v Chlebovicích museli včely zakrmovat, neboť veškeré zásoby včelstvo spotřebovalo pro svůj vlastní rozvoj. Během roku silné včelstvo vyrobí a z větší části i spotřebuje řádově stovky kila medu. Většina spotřeby probíhá v sezoně, na přečkání zimy včelstvu stačí přibližně 1 kg na měsíc.

Antibakteriální účinky medu jsou známy již několik staletí. Na dotaz, který med je nejzdravější mi Marie Knödlová odpověděla: „Květový. I když nejrychleji krystalizuje, obsahuje nejvíce vitamínů. Vše je dáno tím, že včely sbírají nektar z květů, jejichž okvětní lístky se večeru brzy uzavírají. Tím se do nich dostane minimální množství popílku.