Co je to Varroa destructor?Infekční onemocnění nazvané varroáza způsobuje roztoč Varroa destructor. Napadá především plod, ale i dospělé jedince. Projevuje se postupným slábnutím včelstva, včely se líhnou s nedokonale vyvinutými křídly či menším počtem noh. Délka jejich života se výrazně zkracuje, včely umírají hlavně v zimě.
Zdroj: Wikipedia

Potvrzují to například vědci z olomoucké Univerzity Palackého, kteří zjišťují, jaké škody na včelstvech má zima na svědomí. Podle prvotních informací, které dostávají od včelařů z celého Česka, by letošek neměl být tak kritický.

Potvrzují to také zástupci včelařských spolků v regionu. „Varroáza se v průběhu nějakých sedmi let vyskytuje více, potom méně. Nyní to vypadá slibně. Také výsledky vyšetření měli (měl je směsný odpad na dně úlu, pozn. red.) byla docela pěkná. Všechno je nastartované dobře," řekla předsedkyně frýdecko-místecké organizace Českého svazu včelařů Marie Knödlová, podle které ztráty nejsou po letošní zimě oproti dřívějším rokům nijak velké.

Nicméně upozornila, že problémem může být současné chladné počasí. „Vše rozkvetlo a včely mohou opylovat, ještě je ale zima a déšť. Pokud takové počasí bude dlouhodobě, nebude to to pravé ořechové," doplnila Knödlová.

Situaci s varroázou mají včelaři pod kontrolou i na Jablunkovsku. „Je to i díky tomu, že jsme včelstva loni nechali přeléčit novými léky," sdělil Jindřich Beiger ze ZO Českého svazu včelařů Mosty u Jablunkova, která má pod sebou přibližně padesát včelařů, přičemž někteří jsou i z Hrčavy. „Mnohem větší problém, který nás nyní trápí, máme s takzvaným morem včelího plodu. Ten se začal poprvé vykytovat před třemi roky u hranic se Slovenskem. V této souvislosti jsme už zveřejnili výzvu, aby si odpovědné osoby včelíny a úly, které už delší nepoužívají, buď dostatečně zajistily, nebo zlikvidovaly, aby do nich nemohly létat zdravé včely. Jedná se o preventivní metodu," uzavřel Jindřich Beiger s tím, že v případě potvrzení nebezpečné nákazy se napadená včelstva musí spálit pod dohledem veterináře.