„Počasí bylo letos takové všelijaké. Na jaře jsme zaznamenali krásný rozjezd, všechno se zdálo být nádherné. Prvního květového medu z ovocných stromů bylo dostatek. Druhá snůška ale byla velice špatná. Některé včelaře překvapilo, že tam včelky nic nemají. Lípa zaschla, protože v určité chvíli bylo sucho," řekla Marie Knödlová, předsedkyně Základní organizace Českého svazu včelařů (ZO ČSV) Frýdek-Místek. Loni podle ní bylo lipového medu více, celkově je ale letošní sezona s tou minulou srovnatelná. „V předchozích letech to ale na Frýdecko- -Místecku bylo nic moc, takže ve srovnání s nimi máme slušné období," dodala Knödlová. Cena medu se podle ní drží přibližně na stejné úrovni, ale bude stoupat s ubýváním zásob.

Chudší časy pamatuje i předseda ZO ČSV Lubno Jiří Pavlásek. „Oproti loňsku je zhruba padesátiprocentní výtěžnost, je to horší. Zase až tak špatné to ale nebylo, protože jsme zaznamenali mnohem horší sezony," řekl Pavlásek. Zdražení medu se podle něj týká „velkovčelařů". „Tady máme většinou malovčelaře, kteří obhospodařují své známé a nějaké zákazníky, a oni zásadně nezdražují. Zdražují hlavně ti velkovčelaři, kteří mají nejvíce medu," řekl se smíchem.

Na Olomoucku včelaře trápí mor včelího plodu, veterinární správa vyhlásila několik ochranných pásem i v regionu. Třeba nedávno se ohnisko objevilo v Mostech u Jablunkova. Vymezené ochranné pásmo zahrnuje jak Mosty, tak Dolní Lomnou.

Ochranná pásma jsou i na Frýdecko-Místecku a Frýdlantsku, výrazné problémy s morem tam ale nemají. „My jsme v ochranném pásmu na mor už snad deset let. Vždy se objeví nějaké stanoviště, kde je třeba jen jeden vzorek pozitivní, a tím pádem je v ochranném pásmu celá organizace. Ale že by řádil a že bychom byli nějak zdecimovaní, to teda ne," řekl Pavlásek s tím, že organizace sdružuje Lubno, Pržno, Krásnou, Janovice a Raškovice.

Podle Marie Knödlové včelaři v celém kraji loni zažili plošné vyšetření na mor. „Objevila se ohniska, ta se spálila a byla vyhlášena ochranná pásma jsme pod dohledem, i tady máme ochranné pásmo," řekla předsedkyně s tím, že nemá informace, že by se nové ohnisko objevilo poblíž Frýdku-Místku.

Horší je to s varroázou, tedy onemocněním, které způsobuje roztoč Varroa destructor. Způsobuje slábnutí včelstva, hmyz pak umírá výrazně dříve a hlavně v zimě. Včelaři musejí včelstva pravidelně léčit a kontrolovat počet roztočů ve spadu vysunou podložku, jež zakrývá dno úlu, a spočítají roztoče. Výhledy na začátku sezony byly velmi pozitivní, situace s varroázou měla vypadat dobře. Nyní je to ale jiné. „Trochu nás to překvapilo, protože přes léto se moc roztočů nevyskytovalo, teď jich je po léčení ve spadu více. Pokud někdo vůbec neléčil, těžko říct, jaká bude situace," dělá si starosti Marie Knödlová. Jiřího Pavláska Deník zastihl, zrovna když jel zkontrolovat spad po druhém léčení. Po prvním přeléčení našel stovky roztočů. „Když to je ve stovkách, a ne v tisících, tak je to ještě relativně dobré," doplnil Pavlásek s tím, že včelař se musí o svá včelstva řádně starat.

Problémy s infekčním onemocněním včel mají třeba i ve Fryčovicích. „Varroáza nás tady zlobí, ale je to o tom, jak se kdo o včelstva stará. Léčíme, po každém léčení se dívám na spad, takže to je podchycené," řekl za fryčovické včelaře Zdeněk Sojka. Pokud jde o mor včelího plodu, s tím podle svých slov za čtyřicet let včelaření problém neměl. „Ale co není, může být vy se můžete starat o včelstvo sebelépe, ale někdo jiný poblíž nemusí," uzavřel.