„Cédéčko se jmenuje „Fojtství, dům včelařů“ a má tři části. V první části vypráví dlouholetý předseda frýdecko-místeckých včelařů Bohumír Haleš o historii včelařství a také o chlebovickém Muzeu včelařství. Druhá část seznamuje s aktivitami zdejších včelařů a třetí díl se věnuje národopisnému Muzeu Chlebovic a Muzeu Bezručova kraje, které se nachází v prvním patře Fojtství,“ popsal obsah nového cédéčka jeho autor Zdeněk Zicha z Klubu filmových amatérů Frýdek-Místek.

Zasloužilý včelařský pracovník

První Medovánky v Chlebovicích ovšem nebyly slavnostní jen kvůli křtu nového cédéčka. Nejvyšší včelařské ocenění, kterým je titul Zasloužilý včelařský pracovník, v sobotu dostal ke svým pětaosmdesátým narozeninám dlouholetý předseda frýdecko-místecké základní organizace Českého svazu včelařů Bohumír Haleš.

„Ocenění dostal za celoživotní včelařskou práci. Zasadil se o vznik Domu včelařů Fojtství, kromě toho také vydal knihu Včelařství v Pobeskydí,“ vyjmenovával předseda frýdecko-místeckých včelařů Jaroslav Kopeček. Čestné uznání za obětavou práci pro včelařství pak dostala také Marie Knödlová.

Naučný včelín s prosklenou stěnou

„Medovánky jsme letos uspořádali poprvé, ale rádi bychom je opakovali každý rok. Je to dobrá příležitost nejen ke zhodnocení celoroční práce včelařů, ale také k příjemnému setkání s rodinami i širokou veřejností,“ vysvětlil Jaroslav Kopeček.

„Snažíme se také ke včelařství přilákat mladé lidi. V tomto odvedla obrovský kus práce Marie Knödlová. Prozatím se nám podařilo odchovat pět nebo šest mladých včelařů a dalších asi čtrnáct dětí dochází do včelařského kroužku. Byli bychom velmi rádi, kdyby dětí ještě přibylo,“ dodal předseda. Už na příští jaro včelaři pro děti připravují novinku. Stavějí naučný včelín s prosklenou stěnou, přes kterou budou moci na vlastní oči pozorovat život v úlu.