Jsou to: Lucie Andělová ze ZŠ Komenského v Karviné, Milan Brožek z Obchodní akademie Vinohradská, Praha 2, Markéta Dembková ze ZŠ Komenského ve Frýdlantu nad Ostravicí, Petr Křížek z Gymnázia Tachov, Zuzana Navrátilová ze ZŠ Hrádek u Sušice, Michael Radimerský ze ZŠ Krátká, Klášterec nad Ohří a Viera Žemličková z Gymnázia U Balvanu v Jablonci nad Nisou.

Zatímco v regionálních kolech ankety Zlatý Ámos záleželo především na žácích, kteří si museli připravit originální obhajobu své paní učitelky nebo svého pana učitele, v semifinále byli kantoři sami, bez svých žáků. „Ze zkušenosti víme, že toho se učitelky a učitelé obávají nejvíc. Jde jim totiž o hodně, o to nezklamat své žáky,“ říká ředitel ankety Slávek Hrzal. Potvrdil to i jeden z postupujících, Michael Radimerský, když řekl: „Teď už je to jedno, ve finále můžeme klidně prohrát, hlavní je, že jsme postoupili, že jsem ten svůj tým, který mne nominoval, nezklamal.“ Jak je semifinále pro pedagogy náročné vyjádřila stručně a jasně Lucie Andělová: „Já jsem byla v šoku,“ řekla poté, co se ozvalo její jméno mezi postupujícími.

„Za ty dva roky, co se potkávám s finalisty ankety Zlatý Ámos, tak jsem si uvědomil, že mají jedno společné,“ prozradil po předání pamětních listů ministr školství Ondřej Liška. „Mají v sobě jakousi jiskru. Přesto, že učí a pracují v náročných podmínkách, přesto si tu jiskru uchovali,“ pokračoval Liška.

V semifinále kantoři vyplňovali test psychické odolnosti, který připravil předseda poroty Jan Cimický, prezentovali svou cestu k nominaci do Zlatého Ámose a čekal je i pohovor s porotci. Veřejné finále ankety Zlatý se koná v pátek 27. března od 14 hodin v kongresovém centru Olšanka v Praze. Hosty budou Josef Náhlovský, Jana Paulová a dívčí skupina 5 angels. Slavnostní korunovace pak proběhne o den později, v sobotu 28. března na Kantorském bále v hotelu Belvedere.

Organizátoři pro finalisty organizují v Praze pestrý program. Ještě před finálovou soutěží je ve čtvrtek 26. března již tradičně přijme na pražském Hradě manželka prezidenta Livie Klausová.