Společnost Veolia Energie ČR informovala město o poruše, resp. netěsnosti na primárním páteřním horkovodu, kterým je do města dodáváno teplo. Kvůli opravě dojde k dočasnému přerušení dodávek tepla pro všechny odběratele.

„Odstávka tepla a teplé vody bude zahájena v pátek 9. listopadu ve 23.30 hodin a podle společnosti Veolia Energie ČR by měla být ukončena v neděli 11. listopadu ve 12 hodin,“ upřesnila mluvčí frýdecko-místeckého magistrátu Jana Matějíková.

Omezení se netýká frýdecké nemocnice, která má záložní zdroj. Lidem, kteří nemají svůj vlastní zdroj tepla, ale přeje předpověď počasí. Teploty se budou držet vysoko nad bodem mrazu.

Horkovodní sítě ve Frýdku-Místku zásobuje teplem přes osmnáct tisíc domácností a také školy, nemocnici nebo obchodní centra. V posledních letech prochází rekonstrukcí. Letos v létě Veolia dokončila výměnu hlavní části potrubí ve Frýdku-Místku.

„Potrubí vedoucí z naší Teplárny Frýdek-Místek podél řeky Ostravice dále do města o délce téměř 700 metrů jsme nahradili novým ocelovým potrubím s moderní tepelnou izolací, která zajistí minimalizaci tepelných ztrát za všech provozních i klimatických podmínek,“ uvedl tehdy Tomáš Groň, ředitel regionu Severní Morava a Slezsko společnosti Veolia Energie ČR.

Tepelná energie pro centrální zásobování teplem ve Frýdku-Místku je vyráběna v Teplárně Frýdek-Místek. Nosným médiem je horká voda o teplotě až 160 stupňů Celsia. Odtud je horkovodními rozvody přivedena na území města. Městská společnost Distep nakupuje tepelnou energii ve svých třiašedesáti předávacích stanicích, kde z ní připravuje otopnou vodu pro ústřední vytápění a teplou vodu. Z předávací stanice jsou pak vlastním rozvodným tepelným zařízením zásobovány jednotlivé objekty.