Pak ale zdůraznil, že to myslel ironicky. „Prezident toho ovlivní minimum. Já k volbám určitě nejdu, ani jeden z kandidátů mi nevyhovuje," pravil při popíjení piva.

To pětasedmdesátiletá Marie z Místku si přímou volbu hlavy státu nenechala ujít. V 51. okrsku, který je v 6. základní škole, odvolila hned jako první. K volbám šla i přesto, že se vůbec necítila dobře.

„Ať už to mám za sebou. Mě tak šíleně bolí noha, že to nemá obdoby. Mám obstříknutou patu a jsem ráda, že mi tady dali židli," pravila a naznačila, že rozhodnutí, komu dá hlas, bylo těžké. „Někteří kandidáti jsou přemoudřelí. Ve čtvrtek jsem se na ně koukala v televizi, a bylo to lepší než silvestrovský program. Svého favorita ale mám," řekla důchodkyně. Tvrdila, že do přímé volby by se měli zapojit všichni. „Největší zločinci jsou ti, kteří k volbám nejdou. Já přijdu i ke druhému kolu – tedy pokud budu chodit," vyprávěla na chodbě školy svým kamarádkám.

Na „šestce" přišli v prvních minutách volit hlavně důchodci. „U nás je tradice, že od roku 1918 máme prezidenta. A je lepší, když si ho lidé vyberou sami," řekl 74letý muž, který nechtěl prozradit své jméno. O tom, že přímá volba přináší jen samé výhody, prý ale přesvědčen není.

„V naší zemi, kde je takový bordel, to asi těžko můžeme vědět na sto procent," prohlásil. Volit přišel i třiadvacetiletý Petr s přítelkyní. „Prezidenta volíme poprvé v životě. A možná naposledy. Kdoví, co se bude dít, a jestli se to bude ještě opakovat," prohlásil pesimisticky.

Jedna z členek volební komise ve zmíněném 51. okrsku před otevřením volební místnosti poznamenala, že „někdy je to lepší než sedět v práci". Pak ale zdůraznila, že hlavním důvodem byla spíš její zvědavost. „Chci být u toho, jsem zvědavá, jak to dopadne," pravila šestadvacetile­tá žena.

Pokud jde o jednotlivé okrsky v 6. ZŠ v Místku, jen během prvních dvou hodin zde v pátek odevzdalo hlas 15, 19, 20 a 17 procent voličů.

Volební místnost se úderem čtrnácté hodiny otevřela také na obecním úřadu ve Sviadnově. „První nedočkavci, kteří k nám chodí volit, vždycky postávají už pět i deset minut před tím, než se otevře volební místnost. Určitě je čekám. Já samozřejmě půjdu odvolit také," prozradil sviadnovský starosta David Novák. A dočkal se.

Jako první do budovy vstoupila 59letá žena. „Minule jsem volby promeškala, dnes jsem první," usmívala se s tím, že volba prezidenta je „mravní povinnost" každého občana.

„Domnívám se, že ke změnám sice nedojde okamžitě, ale přece jen prezident by měl být osobnost, který trošku může ovlivnit vědomí lidí a jejich postoje. Člověk s nějakým kreditem. Takový se ovšem u nás těžko hledá. Kolikrát jsem si říkala, že není možné, co všechno se může v tomto státě stát za historické faux pas. Zde je možné skutečně všechno. Nezáleží však pouze na naší zemi, ale svět se tak zmenšuje, že všechno souvisí se vším. Zvažovala jsem dlouho a až předevčírem jsem došla k nějakému závěru," dodala žena ještě před vhozením lístku do urny.

Každý z příchozích předložil ke kontrole své občanské průkazy členům osmičlenné volební komise. Jedním z nich byl i starší muž o berlích. Na dotaz, proč přišel volit, stručně odpověděl: „Protože za pět roků chci kandidovat já."

Robert Michna byl už sdílnější. „Pozorně jsem sledoval celý průběh. Pak přišel okamžik, který rozhodl a podle toho jsem i volil. U prezidenta se nic moc nezmění, přece jen nemá takovou moc, co poslanci," řekl muž, který prozradil, že k volbám chodí pravidelně.

„Je to poprvé, kdy máme možnost volit prezidenta. Sice s tím nesouhlasím, aby volili sami občané, neboť si myslím, že bylo pro nás lepší, když si ho volili politici. Ale když už tu možnost máme, tak jsem ji využila. Zpočátku jsem byla přesvědčena o tom, že by byl vhodnější starší kandidát, ale nakonec jsem změnila názor," uzavřela Květoslava Michnová.