Celkem 11 krmítek pro ptactvo najdou lidé v městských parcích. Jsou určena pro přikrmování ptáků občany, a to především v zimním období. Vhodným přikrmováním mohou lidé přispět ptákům k úspěšnému přežití zimního období a na jaře k zahnízdění.

„Ve městě nežijí pouze lidé, ale je nutné vnímat městskou džungli v celé své komplexnosti. Pro každého člověka může být přínosem se vytrhnout z životního shonu, na chvíli se zastavit a jen pozorovat ten cvrkot kolem krmítek. Tyto krmítka jsou jen malou pomocí pro městskou biodiverzitu, ale rozhodně krokem správným směrem. Nepomůžou jenom ptáčkům, ale i nám – lidem,“ řekl náměstek primátora pro životní prostředí Leonard Varga (Piráti).

Na Zelený čtvrtek bylo otevřeno nové Informační centrum v budově technického zabezpečení VD Šance na řece Ostravici.
Povodí Odry otevřelo na přehradě Šance nové Informační centrum

Ke stávajícím krmítkům v sadech Komenského, Bedřicha Smetany a Svobody, v Janáčkově, Malém a Koloredovském parku, v letošním roce přibyla další v parcích Pod Zámkem, Puškinově, Za Knihovnou, také v sadech Bedřicha Smetany a v Arboretu Frýdek-Místek. Krmítka vyrobily a udržují technické služby.

Přehled krmítek ve Frýdku-Místku

Pro přikrmování používáme zásadně jen přirozenou potravu ptáků, která jim nepůsobí žádné zažívací poruchy. Mohou to být olejnatá semena slunečnice, máku, řepky, lnu, konopí, obilná zrna a jádra ořechů vlašských nebo lískových, která však nesmí být plesnivá ani žluklá. V semenech obsažený tuk dodává ptákům potřebnou energii k překonání nepříznivého zimního období. Olejnatá semena dobře přijímají i hmyzožravé druhy ptáků, například sýkory. Pro některé druhy ptáků jsou vhodné ovesné vločky mírně navlhčené rostlinným olejem. Čím rozmanitější potravu v krmítku nabídneme, tím více druhů ptáků bude krmítko navštěvovat.

V mošnovském Ostrava Airport Multimodal Parku začne fungovat nové třídící centrum České pošty.
Česká pošta vybuduje v Mošnově moderní multimodální logistické centrum

Pro přikrmování ptáků zásadně nepoužíváme různé kuchyňské odpadky, slaná a kořeněná jídla, kynuté pečivo, slané a sladké pečivo, uzeniny a těstoviny! Tento druh krmiva může ptákům způsobit vážné zažívací poruchy, snížit tak jejich přirozenou odolnost a napomoci i k jejich záhubě.