„Obě ubytovny se řadily k problematickým. Často v nich zasahovala městská i státní police, která řešila nejen přestupky, ale také trestné činy. V ubytovnách a jejich přímém okolí byly často spatřovány osoby pod vlivem alkoholu nebo jiných návykových látek a fyzické napadání a vyhrožování tam bylo téměř na denním pořádku. Obyvatelé žijící v okolí si často stěžovali na hluk, nepořádek, vandalismus, výtržnictví a podobně,“ připomenul primátor Michal Pobucký.

Na obě ubytovny se vztahovalo opatření obecné povahy, které mělo zabránit přílivu nových nepřizpůsobivých nájemníků. Bezdoplatkové zóny se týkají čtyři domů s ubytovnami. Konkrétně jde kromě domu v ulici F. Čejky o dva domy v ulici Míru a jeden v nedaleké Křižíkově ulici. Celá lokalita má dlouhodobě pověst místa, kde se koncentrují nepřizpůsobiví.

Bojovat proti přílivu problémových nájemníků městům a obcím umožňuje zákon o pomoci v hmotné nouzi. Radnice mají možnost vymezit oblasti, ulice nebo domy, ve kterých bydlí větší množství problémových lidí a příchod dalších by znamenal potíže. Nová právní úprava je namířena i proti obchodníkům s chudobou, kteří draze pronajímají byty lidem na sociálních dávkách. Stát platí nájem, soukromníci ho skrze dávky inkasují.

Magistrát ve Frýdku-Místku už loni zrušil ubytovnu v Palkovické ulici. Ve městě je v současné době osm domů, které plní funkci ubytoven. Kapacita v nich je zhruba tisíc míst, z toho je sedm set míst v Hotelovém domě Paskov v Místku.

„My tady ubytovny nechceme. Pokud by byla ubytovna v ulici F. Čejky, což je téměř v centru města, na prodej, vážně bychom uvažovali o její koupi. Chtěli bychom dát lidem žijícím v její bezprostřední blízkosti jistotu, že na místě už žádná ubytovna nebude,“ řekl primátor Pobucký, který nevyloučil, že by se objekt ubytovny mohl v budoucnu přebudovat na bydlení pro seniory nebo mladé lidi či rodiny s dětmi.