V nejbližších dnech, už koncem tohoto týdne nebo začátkem následujícího, se zase o něco změní centrum Místku. Bude se totiž bourat správní budova místecké tržnice. Na uvolněné ploše s největší pravděpodobností přibudou další parkovací místa. Prozatím to vypadá, že tržnici definitivně odzvonilo, a to i přesto, že se za její zachování přimlouvali někteří zastupitelé města.

O osudu místecké tržnice mělo definitivně rozhodnout představenstvo městské společnosti TS, která má tržnici od města v pronájmu, už koncem února. Vyřčení konečného verdiktu nakonec ale ještě o měsíc odložilo. „Představenstvo společnosti TS v únoru o využití tohoto prostoru jednalo, definitivní rozhodnutí ale prozatím nepadlo. Ve hře jsou tři varianty, z nichž nejpravděpodobnější je rozšíření parkovacích míst,“ informoval ředitel společnosti TS Jaromír Kohut.

Druhou možností je, že by město prostor se zbývajícími objekty někomu pronajalo. Do třetice představenstvo TS zvažovalo i možnost využití prostoru k dalším obchodním aktivitám. „Tato možnost je však v této fázi nejméně pravděpodobná,“ podotkl Kohut. Celý prostor by totiž měl být řešen v návaznosti na plánovanou celkovou rekonstrukci ulice 8. pěšího pluku, která proběhne v letošním roce. „V současné době probíhají jednání s odborem dopravy frýdecko-místeckého magistrátu, z něhož by měly vyplynout další podrobnosti,“ dodal ředitel.

To, že by v centru města začala znovu fungovat městská tržnice, je však nepravděpodobné. „V nejbližších dnech bude zbourána zdejší administrativní budova se sociálním a provozním zázemím. Kvůli jejímu bourání jsme už v minulých dnech přeložili přípojky vody a elektřiny,“ upřesnil Jaromír Kohut. Podstatná část místecké tržnice s prodejními stánky z mapy města zmizela už začátkem letošního roku. V současné době už z tržnice zbylo jen několik větších stánků včele celého prostoru. Důvodem zrušení tržnice je její nerentabilnost.

„Představenstvo společnosti TS se proto rozhodlo od Nového roku chod tržnice pro její malou efektivitu a nerentabilnost zrušit,“ konstatoval Jaromír Kohut. Upřesnil, že to, co technické služby vybraly na nájmech, ani zdaleka nepokrylo nutné náklady na provoz, jako například mzdu správce tržnice, její úklid, náklady na elektřinu, vodu, odpady a podobně. „Trhovcům jsme doporučili, aby se o pronájmu prodejních míst pokusili dohodnout s paní, která má několik stánků na soukromém pozemku vedle tržnice, což také někteří udělali,“ pověděl ředitel Kohut.

„Každé město i vesnice má svou tržnici, patří to k místnímu koloritu. Na vietnamský textil tržnice není třeba, ale na prodej zeleniny ano. Už jen proto, že nakupování zeleniny na trhu má svou atmosféru a je určitě příjemnější než v kamenných obchodech,“ upozornila zastupitelka města Martina Konečná (ODS).

„Prodej zeleniny na městské tržnici má svou dlouhou tradici. Je škoda toto místo zlikvidovat, aby se tu mohlo postavit několik aut. Přimlouvám se, aby společnost TS ještě zvážila možnost zachování aspoň části tržnice, i přesto, že by to bylo ekonomicky nevýhodné,“ loboval za tradiční místo zastupitel Petr Konůpka (ODS). „Souhlas zastupitelstva není nutný, rozhodnutí je plně v kompetenci obchodní společnosti,“ upozornil náměstek frýdecko-místecké primátorky Petr Cvik.

Místecké trhy pamatují celé generace pamětníků. V dřívějších dobách bývaly na místeckém náměstí, později se přemístily vedle Antonínova náměstí. „Tržnice v modernizované podobě, jak ji známe v současnosti, fungovala zhruba od roku 2000. Zájem trhovců však postupně klesal. Velkou část prodejců tvořili vietnamští podnikatelé, ti se však postupně přemísťovali do kamenných obchodů. Takzvaných zelinářů, kteří na tržnici prodávali stabilně a téměř každodenně, bylo jen asi šest nebo sedm. Navíc šlo většinou o obchodníky, kteří ovoce a zeleninu nakupovali ve velkoobchodě. Drobní pěstitelé prodávající své vlastní výpěstky se ve stáncích objevovali skutečně jen velmi výjimečně,“ shrnul Jaromír Kohut. Oproti roku 2001 byla vloni obsazenost tržnice patnácti až dvacetiprocentní.