Nahradil tak původní osmdesát let starý a pětapadesát metrů dlouhý betonový viadukt, který protíná historickou hranici Moravy a Slezska. „Doba pokročila, starý most dosloužil. Obdiv si určitě zaslouží stavitelé, kteří původní viadukt v roce 1936 uvedli do provozu. Ten bez větší úhony odolal všem velkým přívalovým vodám. Náš nový Harcovský most je jednak krásným, ale zároveň plně funkčním silničním dílem," řekl místostarosta města Ivo Hudeček.

Radost ze sanace mají také chodci

Zprovoznění mostu, který odvádí dopravu z centra turistického města směrem na Novou Ves a Malenovice, uvítali také lidé žijící v jeho těsné blízkosti.

„Jsem šťastná, že se už můžeme bez problémů dostat na druhou stranu a nemusíme nic obcházet," řekla Jana Pavelková, maminka tlačící kočárek. „Bude to perfektní, až se dostaví také chodník, abychom nemuseli chodit po cestě," dodala.

Celou rekonstrukci i výstavbu mostu průběžně sledovala také Marcela Cupalová. „Nejhorší to bylo v létě, když se tudy jezdilo na koupaliště. Ale bylo vidět, že se tady makalo o sobotách i nedělích. V těch vedrech jsem jim to tedy vůbec nezáviděla," hodnotila výkony dělníků žena.

Ulice byla v žalostném stavu

Stav jeden a půl kilometru dlouhé ulice Harcovské byl na samé hraně životnosti, proto město přistoupilo k její sanaci.

Po nově dlážděných chodnících se lidé mohou procházet již nyní, na nedokončený úsek od mostu směrem k centru si však budou muset ještě chvíli počkat. Dokončovací práce na komunikaci a demolice starého viaduktu budou provedeny v průběhu jarních měsíců příštího roku.

Termín kolaudace celé stavby byl určen na konec měsíce května. Zpráva o znovuotevření mostu potěšila také řidiče převozové služby Jiřího Pohludky z Raškovic.

„Jsem velice rád, že konečně skončily problémy s ježděním. Byly časy, kdy jsme úsek museli komplikovaně objíždět. A také je moc dobře, že se jim to podařilo otevřít ještě před zimou, než napadne sníh," pochvaloval si řidič.

Celkové náklady na rekonstrukci celého harcovského uzlu představují částku téměř jednašedesát milionů korun. Hlavním investorem je Moravskoslezský kraj. Město Frýdlant nad Ostravicí, se na nákladech podílelo částkou 6.5 milionu.

„Nový Harcovský mostu je jednou z velkých investičních akcí, která u nás ve Frýdlantu nad Ostravicí momentálně probíhá. Chystáme dokončení kanalizace v lokalitách Kamenec a Vyhlídka, v běhu je rekonstrukce části Domova pro seniory, výstavba Beskydské cyklotrasy i projekt přestavby nového kulturního a společenského centra," vyjmenovala starostka města Helena Pešatová.

Celková délka mostu je přes osmdesát šest metrů a široký je jedenáct metrů.