Samotný program odstartoval na zámku vernisáží výstavy. Tentokrát expozice není věnována vánoční tématice, ale byla dána přednost výtvarníkům tvořícím ve Staré Vsi. Zájemci si mohou obrazy Hany Kumalové a Anny Strachotové prohlédnout vždy v sobotu a neděli od 9 do 17 hodin až do 20. prosince.

Někteří z účastníků se setkali u kostela, odkud pak se setměním vyrazil průvod s adventním světlem směrem k zámku. Atmosféru umocňovala ještě skutečnost, že úmyslně nesvítilo pouliční osvětlení, aby dojem byl ještě silnější.

Před zámkem pak byl připraven kulturní program, ve kterém se představily děti mateřské, základní a základní umělecké školy a soubor Malá Ondřejnica. Však vrcholem bylo rozsvícení stromu, na což čekali zejména ti nejmenší, kteří přicházeli v doprovodU rodičů i prarodičů. „Jsme tady s vnukem a vlastně náhodou. Jeli jsme z návštěvy od známých, a jak jsme zde projížděli, všimli jsme si shluku lidí, tak jsme zastavili a šli se podívat. Je to pěkné, ono lidé na vesnici se umí více společně zabavit než ve městech. Teď mám strach, ať odsud malého dostaneme,“ smál se Jaroslav Strupinský z Ostravy.

„Přišla jsem se podívat na stromeček, jak bude svítit. Ale i tak se mi tady líbí, v zámku byly pěkné vánoční ozdoby,“ prozradila čtyřletá Verunku. Součástí akce byla totiž i ukázka lidové řemeslnosti v prostorách zámku a nechyběl ani prodej lidové tvořivosti včetně výrobků dětí základní školy. „Jsme sehraná parta lidí, proto se nám tyto akce daří pořádat a vždy to klapne,“ uzavřela za pořadatele členka místní kulturní komise Marcela Tylečková.

Co vás přivedlo na akci před zámkem ve Staré Vsi?

Tomáš Kovařík, 14 let, Stará Ves nad Ondřejnicí:
Přišel jsem se tady podívat se setrou. Jsem zvědavý na rozsvícení vánočního stromku, na tuto akci vlastně chodím každým rokem. Celkově se už začínám těšit na blížící se vánoční svátky.

Václav Polášek, 13 let, Stará Ves nad Ondřejnicí:
Já jsem se přišel podívat hlavně na rozsvícení stromečku, ale jsem zvědavý také na průvod, který půjde z kostela směrem k zámku, kde pak bude program pokračovat.

Marcela Tylečková, 58 let, Stará Ves nad Ondřejnicí:
Mě jsem přivedly povinnosti, protože jsem členkou kulturní komise, která dnešní akci připravila. Přípravy na tento den byly náročné, ale jsme sehraná parta lidí, ale vždy se domluvíme a pak to musí klapnout.

Dominika Nevludová, 11 let, Stará Ves nad Ondřejnicí:
Já tady mám vystoupení s naším souborem Ondřejnica, takže zde mám i povinnosti. Ale zároveň se těším, až se rozsvítí stromeček tady před zámkem.

Zdeňka Němcová, 10 let, Stará Ves nad Ondřejnicí:
Vystupuji zde se souborem Ondřejnica a jsem zde již po několikáté. Rozsvíceni stromečku je zde tradiční akcí, na kterou chodívám moc ráda.