Příběh připomínající „foglarovky" se rodí ve Sviadnově. Poblíž restaurace Ondráš vzniká dřevěná klubovna, která bude sloužit především skautům. Ti se stavbou, jejíž končená cena má být přibližně 1,5 milionu korun, také pomáhají.

Sviadnovští skauti řešili problém, kde se scházet.

„Využíváme prostory základní školy, za což patří dík paní ředitelce, nicméně není to ideální stav nemáme tam své vlastní zázemí, musíme často přenášet věci. Navíc do školního kroužku nemohou chodit starší členové," popisuje Tomáš Merta, vedoucí oddílu sviadnovských skautů, který spadá pod Skautské středisko P. Bezruče Frýdek-Místek.

Starší členové oddílu se scházejí v klubovně TJ Sviadnov. Oddíl se stále rozrůstá, také proto vedoucí začali situaci řešit.

„Rozhodli jsme se, že si vybudujeme vlastní zázemí. Obec Sviadnov nám za symbolický poplatek pronajala pozemek, na kterém nyní vzniká dřevostavba," říká Tomáš Merta. Vedení Sviadnova tuto aktivitu vítá.

„Skautský oddíl se zavázal, že na pozemku, pro který obec hledala využití, do nějaké doby vystaví klubovnu. Jednoznačně to vítáme, každá aktivita, která děti odvede od tabletu a počítačů, je výborná," podotýká místostarosta obce David Novák.

Dřevostavbu má na starosti soukromá firma, interiér ale budou vytvářet také děti. Stavba nabídne velkou místnost pro klubovní schůzky a dvě menší místnosti.

Dřevěný materiál byl zvolen jednak kvůli vyšší rychlosti stavby, jednak kvůli peněžní úspoře klubovna totiž stojí na patkách namísto klasických betonových základech.

Budova o rozměrech 13 krát 8 metrů nabídne jednu velkou místnost, menší prostor s kuchyňkou a místnost se sociálním zařízením. Je umístěna co nejblíže cesty tak, aby na pozemku mohlo v budoucnu vzniknout dětské hřiště.

Zatímco hrubou stavbu má na starosti soukromá firma, na budování interiéru se budou podílet také děti.

„Pomoc s podlahou nebo třeba s malováním. To je pro děti přímo jako dělané, vyřádí se u toho a snad si klubovny budou více vážit," zamýšlí se vedoucí sviadnovských skautů, jejichž oddíl vznikl před přibližně čtyřmi roky.

Klubovna podle Tomáše Merty ulehčí situaci nejen sviadnovským skautům, scházet se v ní budou i místní kroužky. Nové zázemí by se dětem mohlo otevřít příští rok, vše ale závisí na penězích. Cena by se měla vyšplhat na 1,5 milionu korun, oddíl má k dispozici zatím 600 tisíc, které získal především z darů obce, regionálních firem a organizací. „Tato částka pokryje pouze hrubou stavbu, proto vítáme jakékoli dary. V záři nebo říjnu uskutečníme veřejnou sbírkou v obci, lidé budou moct na klubovnu přispět," uzavírá Tomáš Merta.