Dosavadní koalice, kterou tvořili ČSSD, KDU-ČSL a Naše město F-M s tichou podporou komunistů, přitom minulé pondělí zkrachovala. Zastupitelé z klubů hnutí ANO, Naše město F-M a dva komunisté tehdy schválili změnu programu, jež obsahovala odvolání primátora, radních a náměstků. K hlasování ale po řadě obstrukcí nedošlo – hnutím utekli komunisté, kteří měli zajistit rozhodující většinu. Odešli proto i zastupitelé, kteří o „převrat" usilovali, a primátor Michal Pobucký z ČSSD jednání ukončil.

Včera odpoledne se zastupitelé sešli znovu, tentokrát ale schválili bez jakýchkoli potíží navržený program, ve kterém nebyly obsaženy body týkající se odvolání členů vedení radnice. Vedle sebe tak na místech pro městské radní znovu usedli zástupci ČSSD a hnutí Naše město F-M, ačkoli hnutí vypovědělo koaliční smlouvu se sociálními demokraty.

Zasedání zastupitelstva ve Frýdku-Místku.

„Žádná koaliční smlouva není podepsána. Nikdo s nikým nemá žádnou koalici, ale jsem velmi rád, že zastupitelé k tomu přistoupili konstruktivně a projednáváme materiály, které jsou předloženy a každý se rozhoduje podle svého svědomí a vědomí. V tuto chvíli funguje magistrát bez koaliční smlouvy," uvedl Pobucký. Předpokládá, že jednání o možném vzniku koalice budou dále pokračovat a budou o ně usilovat všechny strany. „V tuto chvíli je to taková patová situace," řekl primátor.

Podle něj bylo mezi jednotlivými zastupitelstvy málo prostoru pro jednání, znovu by se zastupitelé měli sejít v prosinci. Náměstek primátora Jiří Kajzar z hnutí Naše město F-M konstatoval, že navzdory vypovězené koaliční smlouvě zatím členové uskupení na místa v radě rezignovat nehodlají, protože někdo musí město vést. Podle něj Naše město F-M začalo spolupracovat s hnutím ANO, tato koalice je ale menšinová a má pouze 21 hlasů v třiačtyřice­tičlenném zastupitelstvu.

Pobucký uvedl, že spolupráce v radě je i po rozpadu koalice konstruktivní. „My jsme v tomto složení už jednu radu měli a ta proběhla opravdu konstruktivně. Diskutovalo se nad materiály, nikdo nikomu nic nevyčítal, nikdo na nikoho nekřičel," řekl Pobucký. Podle Jaromíra Horkého (ANO) je nyní ve městě silná opozice. „Myslím si, že konečně došlo k tomu, že opozice má 21 stabilních členů a záleží na ostatních zastupitelích, jestli body, které chceme prosadit, prohlasujeme nebo ne," řekl Horký. Domnívá se, že za současné situace má hnutí velkou šanci prosazovat alespoň některé body ze svého volebního programu.

Situace ve frýdecko-místeckém zastupitelstvu je v současné době značně nepřehledná. Žádná ze stran či hnutí není zatím schopna sehnat dostatek hlasů ke vzniku většinové koalice. Na jedné straně je ANO spolu s hnutím Naše město F-M, kteří mají dohromady 21 hlasů – k většině jim chybí jediný hlas, jenže ten zatím hledají marně. Sociální demokraté s lidovci mají ve třiačtyřiceti­členném zastupitelstvu čtrnáct mandátů, komunisté šest. Zbylé dva hlasy tvoří zástupci Realistického klubu, ve kterém figurují „odpadlíci" z ČSSD a KDU-ČSL – Eva Richtrová a Miroslav Přádka.