Mezi žáky prvního stupně zvítězila ZŠ Žabeň, ve starší kategorii prokázaly největší znalosti děti ze školy v Šenově. „Tříčlenná družstva měla k dispozici vždy jednoho seniora jako poradce,“ uvedla jedna z pořadatelek Michaela Bělohlavá.

Premiérový ročník soutěže, na němž se podílel i DDM ve Vratimově, navazoval na projekt Křížem krážem Slezskou bránou s babičkou a dědečkem. V každé z osmi obcí regionu vznikl před časem tým dětí a seniorů, který sbíral zajímavosti ze svého okolí. Veškeré informace byly umístěny na internetové stránky projektu. „Děti se z nich učily. Bylo to založeno na tom, že odpovědi na otázky mohly najít na webových stránkách projektu,“ vysvětlila Michaela Bělohlavá. Upozornila, že školáci nemohli odpovídat na dotazy ze své obce, přičemž Vratimov měl jako jediný dvě družstva. „Jsou zde dvě základní školy,“ připomněla.

O vítězi rozhodl plavín štítnatý

Bělohlavá poznamenala, že v mladší kategorii rozhodla těžká otázka za pět bodů. Týkala se vzácného rostlinného druhu, který se vyskytuje na šenovských rybnících. „Je to plavín štítnatý. Věděla to pohotová seniorka, která byla poradkyní základní školy Žabeň, a to rozhodlo o vítězi prvního stupně,“ řekla pořadatelka.

Mezi staršími dětmi došlo na dramatický „rozstřel“ mezi Paskovem a Šenovem, v němž uspěli šenovští školáci. Ke každé obci byly na výběr tři otázky. Pořadatelé se ptali i na místní pověsti. „Pokud jde například o kostel Prozřetelnosti Boží v Šenově, je to legenda o ohnivé ruce. To děti věděly úplně perfektně,“ pochválila soutěžící Michaela Bělohlavá. Podle ní se ale školáci připravovali velmi důsledně na všechna témata. „Věděli opravdu skoro všechno. A pokud něco nevěděli, tak jim to poradili ti senioři,“ shrnula. Vítězové dostali diplom, který je zároveň poukazem na výlet do Prahy. A jeho součástí bude i mediální výchova. „Víme, že půjdeme do televize a do rozhlasu,“ naznačila Bělohlavá.

Týmy, které se zapojily do projektu Křížem krážem Slezskou bránou s babičkou a dědečkem, pracují na jednoduchých výletních trasách, které jsou vhodné jak pro děti, tak pro seniory. Trasy se už v září objeví v turistickém průvodci. „Projektu se účastní asi 120 dětí a třicet seniorů,“ konstatovala Bělohlavá.

Je téměř jisté, že vědomostní soutěž bude mít své pokračování. „Plánuje se, že bude víc ročníků. Spokojeni byli všichni, i my jako pořadatelé,“ pravila s tím, že proběhla i anketa, ve které se k soutěži vyjádřilo také publikum – zejména další školáci a senioři, kteří se na projektu k Regionu Slezská brána podílejí. „Nezazněl jediný záporný ohlas,“ zdůraznila Michaela Bělohlavá.