„Děti na horka reagují ještě hůře než dospělí," řekla dětská lékařka Hana Devečková. Podle ní by neměly být vystaveny vysokým teplotám a přímému slunci. „Důležité je dodržovat pitný režim. Přesná denní dávka tekutin se počítá podle hmotnosti dítěte. Řekněme, že je to kolem dvou litrů na den," dodala dětská lékařka s tím, že v souvislosti s horky u dětí stoupá výskyt angín a průjmových nemocí.

Nárůst počtu pacientů s průjmy zaznamenal v posledních dvou týdnech i praktický lékař pro dospělé David Kupka. „V horku se totiž rychleji množí bakterie, takže průjmových onemocnění je více. Například když se přepravuje v zimě kuřecí maso, riziko bakterií je minimální, v létě se ovšem zvyšuje," vysvětlil lékař. Z dospělých pacientů podle něj léto snášejí nejhůř kardiaci a důchodci, kterým hrozí dehydratování a kolapsy. „Starší lidé mají oslabený pocit žízně a horší sebekázeň. Nedokážou si stanovit režim, kdy a jak moc se mají napít tekutin," uvedl David Kupka s tím, že v tomto směru je důležitý dohled rodiny.

Nutnost pitného režimu u starších lidí potvrdila také Dana Kusá, vedoucí úseku sociálně-zdravotního z Domova pro seniory Frýdek-Místek. „Personál se je snaží co nejvíce hydratovat a doporučovat jim, aby se vyhnuli jakékoli fyzické námaze," řekla Dana Kusá. Doplnila, že v domově nepozoruje zvýšený výskyt onemocnění nebo zdravotních problémů.

„Pracovníci o klienty dobře pečují. Klienti vedra snášejí lépe než personál," smála se Dana Kusá.

Dospělí by měli podle Davida Kupky v horku vypít denně tři až čtyři litry tekutin. „Také by neměli chodit na slunce přes poledne. Dospělí, zejména ženy, často podceňují pokrývku hlavy, a pak trpí úžehy. Do ordinace přijdou s tím, že jim není dobře, a přitom mají nepozorovaný úžeh," popsal praktický lékař pro dospělé.

Problémy během horkých dnů se nevyhýbají ani alergikům a astmatikům. Alergoložka Stanislava Stuchlíková Deníku řekla, že její ordinaci nyní častěji navštěvují lidé s dechovými obtížemi. „Rovněž je větší pylová expozice, v tuto dobu jde hlavně o obiloviny. Pak může působit ještě solární alergie u pacientů, kterým nedělá dobře pobyt na slunci. Projevuje se to kožními problémy, například vyrážkami," uzavřela alergoložka s tím, že vysoké teploty celkově organismu neprospívají.