Jeden den odborné péče mu 30. května sponzorsky věnují certifikovaní arboristé Lukáš Oliva, Antonín Ambros a Radovan Kučera. Šetrnou stromolezeckou technikou ořežou větve, aby nezasahovaly do silnice a elektrického vedení, a v koruně také upevní čtyři bezpečnostní vazby kvůli stabilizaci.

Přibližně 360 let starý a 35 metrů vysoký jilm se nachází za hostincem U Sikorů. Místní jej nazývají „Hraničářem", protože roste asi kilometr od státní hranice s Polskem. O jeho významu mimo jiné svědčí i to, že se objevil v dokumentárním cyklu Živé srdce Evropy. Cenová hodnota stromu se odhaduje až na 1,7 milionu korun. Stav jilmu je nyní výrazně zhoršený, a proto ho obec přihlásila do zmíněného projektu.

Zhodnocení stavu stromu na podzim provedli odborníci z Mendelovy univerzity v Brně ve spolupráci se studenty a doporučili další postup. Už v pátek 30. května se péče o zdraví jilmu ujmou tři stromolezci, kteří prošli patřičným vzděláním a vlastní mezinárodní certifikát pro ošetřování stromů European Tree Worker (Evropský arborista).