Návštěvníci centra Třince mohli během úterka a středy nasát velikonoční atmosféru. Pro všechny generace byl připraven bohatý kulturní program, pochopitelně nechyběly ani stánky nabízející například ukázky lidové tvořivosti, velikonoční dekorace a rovněž i domácí speciality na zub. „Tento jarmark je akcí, kterou pořádá město Třinec ve spolupráci s Trisií,“ prozradila Eva Zamarská z Trisie s tím, že tento jarmark je zaměřen na řemeslo a tradice. „K tomu patří i další věci, jako je například ochutnávka velikonočních jídel včetně medoviny, bramboráku a podobně,“ doplnila Zamarská.

Hlavně pozornost dětí poutaly první den jarmaku živé ovečky, ale připravena pro ně byla i pohádka na pódiu před kulturním domem. „Dopolední program patřil hlavně dětem, odpoledne si na své mohli přijít také dospělí,“ vysvětlila Zamarská. Přítomným se tak například představila kapela Šajtar, nebo folklorní soubory. Návštěvníci mohli také obdivovat práci lidových umělců. „Tyto umělce míváme také na Mikulášském jarmarku před vánočními svátky. Chceme tímto lidem ukázat, co se zde ručně vyrábělo a také vyrábí. Zejména pro děti je toto poučné, protože některé si myslí, že výrobek zhotovil stroj a následně jsou překvapeny, že něco vzniká díky šikovným rukám,“ řekla Zamarská. Lidé tak mohli vidět výrobky z perníků, díla košíkářů, řezbářů a podobně.

Jedním z lidových tvůrců, který se v Třinci předvedl, byl také Štefan Kanaloš z Ostravy. „Já vyrábím ze dřeva lžíce, naběračky, misky a další věci pro domácnost. U nás v rodině se toto řemeslo dědí již tři sta let, já osobně jsem začínal ve čtyřech letech,“ prozradil Kanaloš. Zájmu přítomných se těšil i stánek, kde prodávali pomlázku. „Zrovna uvažujeme, kterou koupíme. Syn má tři roky a letos poprvé s tatínkem vyrazí okoupat na velikonoční pondělí rodinu,“ prozradila Markéta Koleszová s tím, že si již nakoupila i drobné dekorace pro zkrášleni bytu na svátky jara.

Letos v Třinci zaznamenali i obrovský zájem stánkařů, kteří se chtěli zúčastnit této akce. „Přihlásilo se jich na pětaosmdesát, ale to už je maximum. Alespoň lidé mají možnost vybrat si z pestré nabídky zboží,“ uzavřela Zamarská.