Lidé mohli narazit i na skupinku studentek frýdecko-místecké obchodní akademie. „Adra si vybrala naši školu, prostě jsme řekly, že půjdeme. Ve škole máme volno, což je skvělé,“ poznamenala osmnáctiletá Eva Dostálová a dodala, že s kamarádkami má zkušenosti už z loňského ročníku. „Je to stejné, akorát loni bylo tepleji,“ srovnávala další studentka akademie Markéta Zounová.

Někteří lidé dali i stovku. To je pěkné, říká dívka s kasičkou

Na otázku, jak jsou letos lidé ochotní a štědří, neexistuje žádná jednoduchá odpověď. „Co jsme se ptaly i ostatních děcek, tak dávali dost,“ uvedla Debora Varkondová. „Někteří byli fakt milí. A házeli,“ dodala dívka. „Někteří jsou nepříjemní. Myslím si, že nám nevěří,“ pravila ke zlomku oslovených Eva Dostálová. Ti štědří dávali většinou třicet, padesát korun. "U některých holek i stovku. To je pěkné,“ upozornila.

Její kamarádka Markéta Zounová zopakovala, že potkávaly i příjemné dárce. „Popovídali si. Ptali se, na co ty peníze půjdou. Těm jsme dávaly letáčky, na kterých je to uvedeno,“ vysvětlila.

„Ptaly jsme se hodně lidí. A hodně z nich říkalo, že už přispěli,“ shodly se studentky. I letos narazily na chodce, kteří jen "koukali do země", s tím ale počítaly.

Žádný problém s příspěvkem neměla třeba důchodkyně, která skupinku studentek sama oslovila během polední pauzy v budově místecké polikliniky. „Vždycky dávám. Věřím, že to přijde na to správné místo,“ shrnula s tím, že k organizátorům Velikonoční sbírky má stoprocentní důvěru.

Výsledky za Frýdek-Místek budou na internetu

Devátý ročník celorepublikové sbírky pokračuje i dnes, ve středu 24. března. „Vybrané peníze půjdou na okamžitou pomoc, například na Haiti, zemi postiženou zemětřesením, dále pak na rozvojové projekty, výstavby škol a nemocnic a v našem regionu podpoří Dobrovolnické centrum Adra, díky kterému vychází stovky dobrovolníků na pomoc seniorům, sociálně slabým nebo fyzicky znevýhodněným,“ uvedla Martina Hölblingová ze zmíněného dobrovolnického centra.

Dodala, že ve městě s akcí pomáhá více než 200 studentů středních škol. Právě na webových stránkách www.dcfm.cz budou zveřejněny výsledky sbírky ve Frýdku-Místku.

Adra: Pomáhat je radost. I podeváté

Již devátý ročník Velikonoční sbírky, kterou připravuje humanitární organizace Adra, se letos koná 23. a 24. března. Výtěžek sbírky se tradičně dělí mezi několik českých i zahraničních projektů.

Třetina peněz je určena na dlouhodobé rozvojové projekty, které si vzala pod patronát mluvčí českého ministra pro lidská práva Lejla Abbasová. Mezi ně patří například nemocnice v Keni nebo podpora zemědělské produkce v Mongolsku. Druhá třetina poputuje na konto humanitární pomoci při mimořádných událostech, jako byly loňské povodně v Čechách a na Moravě nebo letošní ničivé zemětřesení na Haiti. Tyto projekty zaštiťuje herec Divadla v Dlouhé Miroslav Táborský. Poslední část Adra použije na projekty, které realizuje v jednotlivých regionech České republiky. Ty podpořila herečka Táňa Fischerová. Jedná se mimo jiné o podporu azylových domů, hospiců, seniorských domů nebo sítě dobrovolnických center, díky nimž vychází stovky dobrovolníků do různých zařízení a nabízí svou pomoc – ať už seniorům, dětem, zdravotně postiženým či sociálně slabým.


Sbírka probíhá v desítkách měst po celé České republice včetně Frýdku-Místku. „Dárcům, za jejich drobný příspěvek do kasičky na pomoc druhým, poděkujeme malým upomínkovým předmětem. Peníze budou vybírat dobrovolníci zejména z řad studentů středních škol a mládeže, s nimiž Adra spolupracuje,“ říká Martina Hölblingová z Adry.

Díky Velikonoční sbírce z roku 2009 mohla Adra pomoci na mnoha místech – zejména pak mohla podpořit azylový dům v Srbsku, který pomáhá obětem domácího násilí, a přispět na rozvojový zdravotnický projekt v Keni, kde již dokázali vybudovat nemocnici s porodnicí a zubní ambulancí. Adra poslala peníze i na humanitární pomoc po zemětřesení v Indonésii a v neposlední řadě podpořila dobrovolnické aktivity v mnoha zařízeních ČR.