Rozloučení a poděkování se ve čtvrtek dostalo Josefu Kuźmovi hned dvakrát. Nejprve na zasedání třineckých zastupitelů, kde mu přede všemi poděkovala jeho velitelka a třinecká primátorka Věra Palkovská, poté i v tamním Integrovaném výjezdovém centru, kam dorazil pronést slova díků i policejní rada Kolegia ředitelů městských policií statutárních měst a hlavního města Prahy Omar Teriaki.

Kuźma na cestu do penze převzal z jeho rukou speciální ocenění v podobě šlí emeritního ředitele. Už dříve přitom získal ocenění nespočet, mimo jiné medaili policejního prezidenta či medaili Krajského ředitele policie Moravskoslezského kraje za aktivní spolupráci s PČR v řadě oblastí.

Bavila jej „strážničina“ i manažerská práce

„Vždy jsem byl neskutečně hrdý, když se mi podařilo cokoliv prosadit ke zlepšení podmínek mých strážníků. Jsem i rád, že jsem se nezměnil ve svých zásadách a městská policie pracuje v maximální možné míře pro zdejší občany,“ řekl na rozloučenou Josef Kuźma, který se při ohlédnutí těší z toho, kolik věcí se ve službě naučil. „Poznal jsem obrovské množství lidí a práce mě vždy bavila, ať už šlo o tradiční strážničinu, nebo o práci manažerskou. Člověk musel být pořád ve střehu a stíhat jít s vývojem doby,“ dodal odcházející ředitel.

Možnosti bezmála patnáctileté spolupráce si velmi cení i třinecká primátorka Věra Palkovská, která se v roce 2006 stala velitelkou Městské policie Třinec.

„Všichni jej znají. Vést městskou policii není jednoduché a málokdo vydrží tak dlouho. Zažili jsme toho společně spoustu a některé situace byly velmi těžké, ale právě takové chvíle utužují mezilidské vztahy,“ zavzpomínala Palkovská, které bude Kuźma chybět. A také podle ní bude skutečná výzva najít za něj zdatnou náhradu.

„Bezpečnost a zdraví je pro každého z nás základní hodnotou, kterou je třeba chránit,“ říká Palkovská.