Třinecké železárny loni utržily z prodeje výrobků, služeb a zboží téměř 40,5 miliardy korun. Meziročně je to zhruba o 4,64 miliardy více. I přes složitou situaci na trhu s ocelí huť v loňském roce dosáhla zisku ve výši 3,33 miliardy korun po zdanění.

„Je to podstatně víc, než jsme na počátku loňského roku očekávali. Umožňuje nám to posílit naše zásoby surovin a poskytuje finanční zdroje na rozvoj firmy, investice a zachování zaměstnanosti,“ konstatoval předseda dozorčí rady Tomáš Chrenek.

O rok dříve činil zisk 1,42 miliardy korun. Nejprodávanějším výrobkem je dlouhodobě válcovaný drát, stav obchodu s ocelí v roce 2018 ale ovlivnila ochranářská opatření USA.

„Mírný pokles výkonnosti automobilového průmyslu se s největší pravděpodobností projeví výrazněji až v letošním roce. Evropské trhy jsou ovlivněny připravovanou změnou systému obchodování s emisními povolenkami, která má nastat po roce 2020. Jelikož se dá očekávat významné navýšení nákladů, budeme muset naše výrobkové portfolio a směřování investice přizpůsobit, abychom tyto negativní vlivy v maximální možné míře snížili,“ podotkl místopředseda dozorčí rady hutě Ján Moder.

AUTOMOBILOVÝ TRH

Na situaci na automobilovém trhu a snížení objemu poptávaných vozů reaguje i nošovická automobilka Hyundai. Výrobní plán pro letošní rok předpokládá produkci 318 tisíc aut, loni se jich v závodě vyrobilo přes 340 tisíc, což bylo více, než ukládal původní plán. Snížení výroby firma řeší vyhlášením nevýrobních dní.

Podle výroční zprávy za rok 2018 automobilka loni vytvořila zisk 7,22 miliardy korun, což je o 531 milionů více než v roce 2017. Naopak tržby jí klesly o 7,4 miliardy na 129,26 miliardy korun. Letos automobilka neplánuje uvedení žádného nového modelu, několik nových modelů aut vyšle na trh v příštím roce. Nošovický závod zaměstnává 3300 lidí, dalších zhruba 8700 lidí pracuje u subdodavatelů. V Třineckých železárnách pracuje přes sedm tisíc lidí, a to včetně provozů jinde v republice.