Úřad pro zastupování státu ve věcech majetkových (ÚZSVM) ve Frýdku-Místku prodal ve výběrovém řízení s aukcí pozemek, který se nachází v blízkosti kulturního domu Czytelnia ve Vendryni.

Pozemek byl již od doby před Druhou světovou válkou využíván jako obecní hřiště pro děti a mládež malé obce v česko-polském pohraničí. Teď ho koupila obec Vendryně za 433 tisíc korun.

Součástí pozemku o výměře 1 300 metrů čtverečních jsou mimo jiné antukové hřiště a zhruba sto let staré vzrostlé stromy.

Pozemek byl v minulosti spolu se sousedním pozemkem a na něm stojící stavbou odebrán polskému spolku Czytelnia Katolicka (katolická čítárna). Následně ho začala užívat místní skupina Polského kulturně osvětového svazu.

Stavební pozemek byl spolu se stavbou kulturního domu v roce 1997 darován Okresním úřadem Frýdek-Místek s odkazem na usnesení vlády z roku 1996 obnovenému sdružení Czytelnia Katolicka ve Vendryni.

Cílem bylo zmírnění některých majetkových křivd vzniklých v období minulého režimu. V případě prodaného pozemku však sdružení o převod pozemku nepožádalo, a pozemek tak zůstal ve vlastnictví státu.