VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Věra Mikolášová: Klademe důraz na rodinné prostředí

Frýdek-Místek – Věra Mikolášová je ředitelkou Soukromé základní školy a mateřské školy Galileo School ve Frýdku-Místku. Jak se k této práci dostala, prozradila Deníku v následujícím rozhovoru.

1.4.2011
SDÍLEJ:

Věra Mikolášová při výuce dětí.Foto: Deník/Tomáš Machálek

Čím vás projekt Galileo School zaujal?

Zapůsobil na mne především svou filozofií. Individuální přístup, rodinné prostředí, využívání nových přístupů a metod ve výuce, propojení předmětů a bilingvní vzdělávání. Vše odpovídalo mé představě dobré školy. Za slova se však může schovat cokoliv, a proto mi nezbývalo nic jiného, než školu navštívit a zkusit se zevnitř podívat, co tyto často uváděné fráze opravdu znamenají. Po první návštěvě školy jsem absolvovala několik ukázkových hodin a po dalších pohovorech se zřizovatelem jsem byla jmenována ředitelkou.

Jak tento projekt vznikl?

Na počátku byla iniciativa rodičů, kteří nebyli plně spokojeni se vzděláváním svých dětí. Přáli si školu, která by přihlížela k individuálním potřebám žáků, hodnotila je vzhledem k jejich schopnostem a dovednostem, učila je vyjádřit svůj názor a prezentovat své postoje a myšlenky a současně se zaměřovala na intenzívní výuku angličtiny. V roce 2004 byla založena škola v Bratislavě, kde v současné době studuje 400 žáků ve věku od 3 do 19 let. Následně byla v roce 2008 zahájena bilingvní výuka i ve Frýdku-Místku.

Můžete mi objasnit, co si máme pod pojmem bilingvní výuka představit?

Pojem bilingvní můžeme přeložit jako dvojjazyčný a v našem případě znamená užívání dvou jazyků, a to českého a anglického v rámci výuky. Všeobecně se tvrdí, že bilingvní výuka rozvíjí logické myšlení, děti jsou schopné řešit situace v širších souvislostech a jsou rovněž mnohem kreativnější. Konkrétně v naší škole se na prvním stupni v českém jazyce vyučují předměty prvouka, přírodověda a vlastivěda, v anglickém jazyce realizujeme výuku předmětů matematika, tělesná, výtvarná a hudební výchova, science a social studies.

Není výuka odborných předmětů v angličtině pro žáky náročná?

Svým způsobem máte pravdu. Od žáků vyžaduje větší dávku snahy, motivace a soustředění než při výuce v češtině, od učitelů pak hodiny strávené nad přípravami, mnoho trpělivosti a názorného výkladu. V každém případě je naším cílem žáky v jejich snažení neustále motivovat a vytvářet jim bezstresové prostředí. Z mého pohledu je hlavní výhodou bilingvního vzdělávání způsob, jakým si žáci cizí jazyk osvojují. Budují si řečové dovednosti stejně, jako když se malé děti učí svému rodnému jazyku. Že je tento přirozený způsob osvojování si cizího jazyka efektivní, nám často potvrzují rodiče.

Můžete být více konkrétní?

Jako příklad uvedu srovnání jedné maminky, jejíž dcera je zapsaná u nás ve školce a syn navštěvuje jiné předškolní zařízení s výukou angličtiny. Přestože je syn o dva a půl roku starší a věnuje se angličtině déle, maminka se domnívá, že jsou s dcerou v rozsahu svých znalostí zhruba na stejné úrovni. Zatímco syn umí memorovat naučená slovíčka, umí psát písmenka, umí nacvičený program, který s ním paní učitelky denně drilovaly, dcera podle ní umí anglicky jinak, lépe. Zpívá na nočníku anglické písničky, sama pro sebe si anglicky odříkává, co se ve školce učí. Někdy se prý dokonce splete a večer jí namísto dobrou noc řekne Good Night. Má angličtinu tak nějak „pod kůží“ a bezprostředně ji používá. Taková zpětná vazba od rodičů nás nesmírně těší a dává nám novou energii do další práce.

Vystudovala jste speciální pedagogiku. Máte možnost tyto své zkušenosti využít i v současném zaměstnání?

Určitě ano. Vedle jazykového vzdělávání se snažíme o vytvoření přátelského rodinného prostředí a uplatňujeme individuální přístup ke každému žákovi. Naším cílem je v co nejvyšší míře rozvíjet potenciál každého dítěte, ať už je mimořádně nadané nebo vyžaduje větší pozornost učitele.

Jak oceňují tuto vaši snahu rodiče?

Samozřejmě velmi pozitivně. Díky nízkému počtu žáků ve třídách a citlivému přístupu pedagogů jsme schopni i nově příchozím žákům bez předchozí zkušenosti s anglickým jazykem zajistit plynulou adaptaci na bilingvní výuku.

Co se vám na vaší práci líbí?

Práce s dětmi je velmi zajímavá. Učí člověka dívat se na svět jinýma očima, očima dětí, které objevují svět a stále nacházejí nové cesty.

Jaké jsou vaše plány do budoucna?

Z dlouhodobých cílů si přeji, aby se naše škola stala zárukou kvalitního vzdělávání. Galileo School na Slovensku je pro nás určitě velkým vzorem a rádcem. Z letošních prvních devíti maturantů je již 6 zapsáno na univerzity zvučných jmen v Anglii. Nás ve Frýdku čeká první velké testování v květnu, kdy žáci druhých až pátých ročníků budou skládat mezinárodní Cambridgeské zkoušky. Je to pro ně první zkušenost a my si velmi přejeme, aby své znalosti zúročili a nepodlehli trémě. Někteří z nich již v páté třídě, po dvou a půl letech vzdělávání v angličtině, dosahují úrovně žáků devátých ročníků.

Uskutečňování vašich cílů vyžaduje určitě spoustu času a energie. Jakým způsobem relaxujete?

Na koníčky mi během týdne nezbývá moc času, proto se jim věnuji spíše o víkendech. Volný čas trávím nejčastěji v přírodě. Mám ráda projížďky na kole, lyžuji a plavu. A když počasí není příznivé, nepohrdnu dobrou knihou.

Autor: Tomáš Machálek

1.4.2011 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

Bankovnictví a finanční služby - Bankovnictví a finanční služby Finanční poradce 30 000 Kč

Finanční poradci specialisté PRODUKTOVÝ/Á, HYPOTEČNÍ A INVESTIČNÍ SPECIALIST/KA (DPP, DPČ). Požadované vzdělání: úso s maturitou (bez vyučení). Pružná pracovní doba, úvazek: . Mzda min. 30000 kč, mzda max. 80000 kč. Volných pracovních míst: 9. Poznámka: A11 a:19/6/2018 (DPP, DPČ), Nabízíme práci bez nutnosti aktivního vyhledávání klientů ve svém okolí (klientský kmen), jedná se o práci z velké části v terénu, servisní činnost našim klientům po předem domluvené schůzce prostřednictvím našeho call centra; pracovní místo je vhodné pro cílevědomé a ambiciózní uchazeče, ekonomické zaměření vítáno, praxe v této oblasti výhodou, komunikativnost, spolehlivost, znalost práce na PC, samostatnost, vnitřní motivace, obchodní talent, prodejní dovednosti, bezúhonnost, ŘP B, po zapracování bezplatné školení a registrace u ČNB, kariérní růst, seberealizace. Pracovní doba PO-PÁ., Nabízíme telefon, notebook, mobilní tiskárna, osobní automobil., Kontakt - životopis zaslat e-mailem jan.kubalak@smsfinance.cz, Osobní schůzka možná po domluvě kontakt viz výše. Pracoviště: Sms finance, a.s. - pracoviště frýdek-místek, Antonínovo náměstí, č.p. 92, 738 01 Frýdek-Místek 1. Informace: Jan Kubalák, +420 604 307 930.

Řemeslné práce - Řemeslné práce Svářeč 18 000 Kč

Svářeči SVÁŘEČ (metoda 135). Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 18000 kč, mzda max. 23000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Požadujeme - certifikát svářeče ČSN EN ISO 9606-1 (metoda svařování 135) - pokud základní kurz svařování - možnost dodělat úřední zkoušky pro požadovanou metodu svařování, znalost čtení a orientace ve výkresové dokumentaci, schopnost samostatné práce, flexibilita, spolehlivost, ochota učit se novým věcem., Životopis zaslat na e-mailovou adresu: sekretariat@eneza.cz, Pracoviště: Třinec. Pracoviště: Eneza, s.r.o., Průmyslová, č.p. 1021, 739 61 Třinec 1. Informace: Alena Suszková, +420 558 536 751.

Gastronomie - Gastronomie Kuchař/pizzař 20 000 Kč

Kuchaři (kromě šéfkuchařů) KUCHAŘ-KA. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Turnusové služby, úvazek: . Mzda min. 20000 kč. Volných pracovních míst: 2. Poznámka: A11 z:9/4/2018 a:19/6/2018, Jedná se o práci v plném úvazku, turnusové směny po-ne, v časovém rozmezí 10-22:00 hod. (krátký, dlouhý týden)., Požadujeme: zodpovědnost, spolehlivost, vztah k dané činnosti, potravinářský průkaz. Praxe v oboru vítána, vhodné i pro absolventy škol., Dobrá dopravní dostupnost z Frýdku-Místku., Kontakt osobně po předchozí tel. domluvě, popřípadě telefonicky nebo emailem, uveden viz výše.. Pracoviště: Security elektro, s.r.o., pracoviště dvůr hukvaldy, 739 46 Hukvaldy. Informace: Zdeněk Chovančík, +420 774 523 227.

Služby - Služby Uklízeč, uklízečka 12 200 Kč

Ostatní uklízeči a pomocníci UKLÍZEČ/KA + MYTÍ AUTOMOBILŮ. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 12200 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: A16 z:21/5/2018 a:19/6/2018, Náplň práce:, - úklid a mytí automobilů, karavanů., Rozvrh pracovní doby: , - po-pá 07.00-15.30 hod., Požadujeme: , - schonost práce ve výškách (mytí karavanů za použití žebříků), - zdravotní předpoklady k výkonu dané činnosti., Kontakt uveden viz výše.. Pracoviště: Pronto autosalón, spol. s r.o., Frýdlantská, č.p. 2150, 738 01 Frýdek-Místek 1. Informace: Lada Michalcová, .


DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ruská fanynka. Fotbalové MS Rusko 2018
11

Krásná žena z Orientu, Ruska či Uruguaye? Vyberte nejhezčí fanynku skupiny A

Ilustrační foto.

Kvůli stovce lidí dobu nočního klidu v Třinci nezměnili

Nejvyšší fotbalová liga má nového partnera. Fortunu. Logo rozpoutá debaty

Marné hledání dlouhodobého partnera skončilo. Nejvyšší fotbalová liga má po letech silného partnera, se kterým se spojí na několik let dopředu: sázkovou kancelář Fortuna. Ta patří finanční skupině Penta, pod kterou spadá i vydavatelství VLM.

Zloděj ukradl mladíkovi mobilní telefon z kapsy kalhot

Na svou neopatrnost doplatil čtyřiadvacetiletý mladík, který svůj volný čas trávil o víkendu v baru ve Frýdku-Místku.

Architektka Jiřičná představila projekt přístavby Národního domu v Místku

FOTOGALERIE/ Velký zájem veřejnosti doprovázel pondělní vernisáž výstavy ve Frýdku-Místku, která přibližuje chystané stavby ve městě. Největším lákadlem byla uznávaná architektka Eva Jiřičná, která v areálu bývalé tkalcovny ve Frýdku představila projekt dostavby Národního domu.

Dvě nuly pod Hradem a strašidelná perníková ruina: prohlédněte si videa dne

Podívejte se na krátký sestřih toho nejzajímavějšího, co zaznamenali redaktoři Deníku v úterý 19. června 2018.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT