„V rámci přeshraniční spolupráce se Starou Bystricou ze Slovenska jsme získali i určité dotace, které jsme z části využili také na tuto veselici,“ řekl starosta Řeky Tomáš Tomeczek s tím, že z partnerské obce ze Slovenska se tak přítomným představili Starobystrickí heligonkári. „Ale vystoupil zde i taneční soubor ze sousedních Smilovic – Smiloviané, nechyběla dechovka Azeťanka, Markéta Konvičková, Legendy se vrací s Petrem Šiškou, ABBA revival a Kabát revival,“ vypočetl starosta s tím, že na plakátech avizované překvapení režiséra J. Procházky bylo vystoupení Lucie Vondráčkové.

„Naše vystoupení v Řece mělo folklorní vazbu na zdejší gorolské tance. Našly se tam i určité vykopávky, protože tam byla i sóla hochů, které si už většina asi nepamatuje, děvčata zase tančila „kolomajku“. Vystoupení bylo vázáno k svatému Janu, který slaví svátek v červnu,“ řekl Andrzej Krain, který vede taneční soubor Smiloviané společně se svou manželkou Beatou.

Přípravy na takovou akci trvají v Řece téměř rok. „Jak skončila loňská veselice, začaly přípravy na další. Vše se musí nachystat, se všemi účinkujícími je třeba sepsat smlouvy,“ prozradil starosta. Na akci se pak podílejí také místní složky, jedná se o PZKO, hasiče, myslivce. „Lidé se tak například mohli pochutnat na myslivecké kuchyni. Ale pracovně přispěli i včelaři. Sice neměli svůj stánek, protože jejich základna trošku upadá, což je ale škoda,“ upřesnil starosta Tomeczek.

Lidé z Řeky ale i vzdálenějšího okolí se tak mohli po celý den bavit, každý si přišel na své. „Já jsem už starší generace, proto jsem zde hlavně kvůli dechovce. Však poslechnu si také ostatní, uvidím, jak dlouho zde s manželkou vydržíme, přece jen je trošku chladno,“ svěřil se sedmašedesátiletý Štefan Kufa z Třince.