Psí exkrementy jsou sice v přírodě volně rozložitelné, rozhodně však nenadchnou majitele obuvi, který na chodníku do takového nadělení šlápne. Za poslední roky se přístup pejskařů podstatně zlepšil.

„Majitelům psů vydáváme sáčky na psí exkrementy, a to v budově magistrátu na Radniční ulici 1148 na oddělení místních daní a poplatků. Každoročně si je vyzvedává téměř 95 procent držitelů psů, kterých je v evidenci přibližně 4 500,“ sdělila Jana Matějíková, mluvčí magistrátu.

Zastupitelstvo města Frýdku-Místku v obecně závazné vyhlášce přesně vymezuje pravidla pohybu psů na veřejném prostranství. Uvádí v něm i lokality, kde pejskaři mohou své miláčky vypustit na volno a nemusí po nich řešit ani úklid. Jedná se například o území v těsné blízkosti řeky Ostravice, na ulici Beskydská za protihlukovými valy, a další.

Bližší informace si lidé mohou najít na oficiálních stránkách města, v obecně závazné vyhlášce o pravidlech pohybů psů na veřejném prostranství. Tím mohou předejít možnému přestupku, kterým je i zmiňované znečistění.

„Ve Frýdku-Místku a v příměstských lokalitách provádíme klasické hlídkové kontroly. Pokud se strážníci dostanou do situace, kdy přistihnou nezodpovědného pejskaře, řeší tento přestupek blokovou pokutou. Částka se odvíjí dle parametrů, záleží tedy na uvážení daného strážníka,“ řekl Tomáš Zapletal z Městské policie Frýdek-Místek.

Psí lejna trápí i chodce ve čtyřicetitisícovém Třinci, kde se oteplení a tání sněhu projevilo koncem minulého týdne. Čety v rámci veřejně prospěšných prací se zaměřují na pohozené papíry, plasty a poslední zbytky silvestrovské pyrotechniky, u psích exkrementů se úklid v prvních týdnech roku nepředpokládá.

„Je to neduh téměř každého velkého města. Dokud se nevyčistí ty komunikace, nejde s tím nic dělat. To se opravdu dělá až na jaře, do té doby se tam nechává štěrk. Je možné, že ještě něco nasněží. Jsou s tím i docela velké náklady,“ upozornila vedoucí třineckého odboru životního prostředí Jana Gawlasová.

Podle ní tak platí pravidlo, že každý pejskař si „svou hromádku“ musí uklidit hned. „Je to samozřejmé, ale ve sněhu to někteří i zahrabou nožkou, mají pocit, že se to schová,“ popisuje Jana Gawlasová s tím, že Třinec, na rozdíl od některých větších měst, žádnými vysavači na exkrementy nedisponuje.

„To tady nemáme. A nedovedu si představit, že by to bylo účelné,“ míní Jana Gawlasová.

Ředitel třinecké městské policie Josef Kužma doufá, že nepoctivých pejskařů snad ubývá. Majitelé psů si podle něj stále víc uvědomují, že za své zvíře nesou odpovědnost, a ubývá i telefonátů od případných svědků.

„Řekl bych, že v této oblasti je v poslední době relativně klid. Lidé si s sebou nosí sáčky a sbírají to. U těch, co venčí, se to daří. Vím, že v minulosti jsme pár pejskařů načapali, ale jakoby se ta situace zlepšila. Záleží samozřejmě na lokalitě. Na Sosně někde v trávě je to jiné než na náměstí – tam to snad ani nepřichází v úvahu. Myslím si, že jsme na tom lépe než některé obce, které ale nebudu jmenovat,“ pravil Kužma.

Podle něj se pejskaři, kteří nechtějí lejna uklízet, rozhlížejí nejen kvůli strážníkům, ale v prvé řadě proto, aby je neviděli ostatní lidé v okolí. Kužma upozorňuje, že loni městská policie zaznamenala odchyt 220 psů, což je nejvíc za posledních zhruba pět let.

„Třinec je poměrně velký a pejsků je moc. Spousta jich utekla, problém je i u těch, kteří jsou volně puštěni,“ pravil ředitel městské policie. Silná populace pejskařů je na Terase, ve spodní části Lyžbic a na Sosně.

LADISLAVA VAVROŠOVÁ
MAREK CHOLEWA