Na jednání se stávajícími radními probral zástupce investorské společnosti Euro mall FM podobu nově plánované sportovní haly Polárka. Ta by mohla v budoucnu stát v prostoru severovýchodně od stávající VSH, na jejímž místě má vyrůst zábavně–obchodní centrum.

„Ve věci zatím nedošlo k žádným zásadním změnám, investor od záměru vybudovat na místě VSH zábavně-obchodní centrum neustoupil a dál pracuje na svém projektu. Zároveň pracuje na projektu nové sportovní haly, jenž je nyní ve fázi projednání stavebního povolení, a který pro město připravuje na vlastní náklady, tak je to obsaženo ve smlouvách. V nejbližší době předá projekt na novou halu městu, které pak podle něj bude moci halu postavit,“ sdělila Jana Matějíková, mluvčí magistrátu.

„V podstatě šlo o pokračování projektové přípravy, kterou jsem představil zastupitelstvu před necelým rokem,“ upřesnil projektant Aleš Vojtasík. Ve svém navrhovaném projektu investor nabízí i novinku. Jedná se o speciální technologii na zakrytí tribun v případě menšího počtu návštěvníků, čímž se dosáhne zachování špičkové akustiky i při nenaplněné hale.

Také navrhuje opláštění haly s vyšším procentem zateplení, což by vedlo k následnému snížení nákladů na její vytápění a podobně. VSH je situována do centra města. Díky své strategické poloze je snadno dostupná nejen automobilem, ale také vlakem a autobusem. V prostorách zimního stadionu se nachází udržovaná ledová plocha, kterou nyní využívají hokejová mužstva i veřejnost.

Pro frýdecko-místecké obyvatele je tato sportovní hala nezaměnitelnou dominantou, nepřehlédnutelným gigantem města. Proto není divu, že se lidé rozdělili na dva tábory, zda halu zbourat, či se pokusit o rekonstrukci. Na síti Facebook se k tomuto tématu vyjadřovalo již na tisíce diskutujících.

Každé město by mělo mít svou dominantu

Pokud vyslovíme nějaké město, většinou ho máme spojené s nějakou výraznou stavbou – dominantou, na kterou bývají patřičně hrdí nejen místní, ale zpravidla i lidé, kteří kvůli ní přijedou třeba až z druhé strany republiky. Pokud její věhlas přesáhl státní hranice, přijíždějí se na ni podívat i cizinci, což znamená následný ekonomický přínos pro obchodníky, u kterých rádi utrácejí své peníze.

Je přece nutné pořídit nějaký důkaz v podání různých upomínkových předmětů, pohlednic a fotografií, aby bylo všem jasné, že například Pražský hrad, Buckinghamský palác a Eiffelovu věž doopravdy navštívili. Jinak by jim doma přece nemuseli věřit, že tam vůbec byli. Když se nyní z těchto hlavních měst přesuneme do těch menších, i pro ně je po všech stránkách výhodnější, když se mohou nějakým magnetem, který k nim turisty přitáhne, pochlubit. Vůbec to přitom nemusí být nějaký architektonický skvost, dominantou může být třeba i fotbalový nebo hokejový stadion, což je vlastně konkrétní případ Frýdku-Místku.

Víceúčelovou sportovní halu můžete buďto milovat, nebo nenávidět. V každém případě ji ale nemůžete pro své umístění mezi Frýdkem a Místkem přehlédnout. V posledním roce se o jejím dalším osudu debatovalo na různých místech – úřadech, společenských akcích, hospodách. Jeden tábor považuje zboření budovy málem za smrtelný hřích, druhý je zase rád, že objekt, do kterého se dlouhodobě neinvestuje, by mohlo nahradit zábavně-obchodní centrum s novou sportovní halou Polárka.

Ať už to nakonec dopadne jakkoli, nemělo by rozhodně dojít k situaci, že se hala zbourá, jenže žádná náhradní „dominanta“ nepostaví. To bychom se potom z Frýdku-Místku mohli tak akorát dívat na jinou dominantu – Lysou horu.

MARTIN ŠRUBAŘ