Operační důstojník Hasičského záchranného sboru ve Frýdku-Místku René Rodek potvrdil, že kolotoč výjezdů jim kvůli silnému větru začal už v sobotu ve dvaadvacet hodin v Třinci-Gutech. „Zaznamenali jsme tady první vyvrácený strom. Potom jsme vyjížděli do Košařisk, kde se stalo to samé,“ jmenoval operační důstojník frýdecko-místeckých hasičů René Rodek s tím, v neděli záchranáři už vyráželi krátce po čtvrté hodině ranní do Frýdlantu nad Ostravicí.

„Následně jsme likvidovali vyvrácené stromy v Brušperku, Ostravici, Třinci-Oldřichovicích, Bystřici nad Olší, Návsí, Bílé, Dolní Lomné v Pražmě a ve Vendryni,“ pokračoval operační důstojník René Rodek. Zatím poslední „přírodní živel“ skolil dnes v osm hodin ráno v Mostech u Jablunkova. „Ovšem v porovnání s tím, co se dělo zhruba před dvěma týdny – nebo dokonce s loňským orkánem Kyrill – se to vůbec nedalo srovnat. Ta situace byla nyní nepoměrně klidnější,“ uvažoval René Rodek.

Jeho slova víceméně potvrdil i Milan Čermák z Meteorologické stanice na Lysé hoře. „Maximální rychlost nárazového větru, kterou jsme naměřili přímo na vrcholu, dosahovala 33 metrů za sekundu, takže to nebylo tak zlé. Teď už se vítr ustálil,“ dodal dnes dopoledne meteorolog Milan Čermák.

Tiskový mluvčí Hasičského záchranného sboru Moravskoslezského kraje Petr Kůdela upřesnil, že hasiči už před nedělní půlnocí zaznamenali v rámci celého kraje kvůli silnému větru přes sto výjezdů. Jak dále dodal, nejvíce je zaměstnaly vyvrácené stromy, které dopadaly na komunikace. Povichr například v neděli večer skolil strom, jenž potrhal telefonní dráty na ulici Pod Šodkem v Šenově.