Staronová píseň nakonec dostala název Nebreč, a to hned ze dvou důvodů. „David své písně většinou pojmenovával jedním slovem, často to byla slovesa v imperativu (Čaruj, Neboj, Dýchej). A přestože se netajil tím, že si často popláče, dovedl lidi i sebe nakopnout. I v těžkých chvílích je třeba jít dál,“ vysvětluje maminka Davida Marie Stypková.

Dojemný videoklip vznikl v kostele sv. Kateřiny v Choteči u Prahy, hlavních rolí se v něm ujali Sabina Rojková a Radek Melša:

| Video: Youtube

„Píseň, která měla pracovní název Cesta, chtěl David dokončit, přál si, aby si žila samostatným životem v hudebním éteru,“ říká režisérka videoklipu Marta Santovjáková Gerlíková.

Skladbu Stypka původně složil pro pohádku Největší dar, i proto se její produkce ujal Lukáš Chromek, který právě na zmíněném snímku pracoval.

„Víme, že Davidovým fanouškům jeho písně pomáhají, dojímají je, a proto jsme jim chtěli tímto počinem udělat radost. Věřím, že se nám to povedlo. Na place byla neuvěřitelná, až mystická atmosféra, provázená pokorou, láskou a vděčností, nejednomu z nás tekly slzy,“ popisuje Gerlíková.

I pro Šimona Bilinu mělo setkání při natáčení klipu jakýsi metafyzický rozměr a je vděčný za všechny chvíle i lidi, kteří se natáčení zúčastnili. „Prostředí kostela jen podtrhlo posvátnost písně, jejího autora a privilegium společně tvořit,“ doplňuje.

Slzy dojetí se nevyhnuly cellistce Terezii Kovalové, která do chotečského okolí zavítala loni s kamarádkou. „Kostel byl tehdy zavřený, tak jsme si ho jen obešly a povzdechly si, jak krásný je asi uvnitř,“ vzpomíná Kovalová, na kterou čekalo překvapení, když jela nedávno serpentinami natáčet klip. „Říkala jsem si, že je mi ten kostel nějak povědomý. A byl to on. Takže díky Davide za tento dárek,“ vzkazuje mu.

Spolupráce s Davidem byla vždy zážitek i pro Pavla Sotonika, klávesistu jeho kapely Bandjeez. „Někdy ta cesta byla trnitá a plná klacíků, ale vždy jsme se dobrali ke zdárnému konci. Jsou to krásné vzpomínky a jsem rád, že se nám teď podařilo dokončit tuhle píseň s tak skvělými lidmi,“ konstatuje Sotoniak.

*S využítím zdrojů: Evropa2, Wallachia 2023