Nemocnost se od minulého týdne zvýšila o pět a půl procenta, na sto tisíc obyvatel připadá 1886 nemocných,“ uvedla ředitelka Krajské hygienické stanice v Ostravě Helena Šebáková.

Upřesnila, že nejhůře v kraji jsou na tom Ostravané. Zvýšil se také počet těch lidí, kteří kvůli virózám přišli na pohotovosti. „Podíl ošetřených kvůli akutním respiračním infekcím se pohyboval od čtrnácti do sedmadvaceti procent. Více jich bylo ve dnech pracovního klidu,“ řekla Šebáková s tím, že komplikacemi, ke kterým patří například zánět plic, byla v minulém týdnu provázena dvě a půl procenta onemocnění v kraji.
Národní referenční laboratoř pro chřipku v Praze hodnotí současnou situaci v Česku jako počátek chřipkové epidemie.

Mluvčí společnosti Moje ambulance Simona Součková potvrdila, že i lékaři této sítě v celém Česku zaznamenávají nárůst akutního virového onemocnění a také chřipek.

Typickými příznaky chřipky jsou vysoká horečka okolo čtyřiceti stupňů, bolesti svalů a kloubů, celková schvácenost organismu, vodnatý výtok z nosu, překrvené sliznice v nose a v dutině ústní. Ohroženy jsou zejména děti, staří a jinak nemocní a vyčerpaní jedinci. „U těchto skupin se dají s velkou pravděpodobností předpokládat četné komplikace, jako záněty průdušek a horních cest dýchacích, zápaly plic,“ vysvětlil hlavní lékař sítě Moje ambulance Jiří Šoukal.