Vítěz komunálních voleb v Bystřici končí v opozici. ČSSD zde sice získala 31,86 procenta hlasů, bude však mít pouze pět řadových zastupitelů. Je mezi nimi i dlouholetý starosta Ladislav Olšar, jenž jako lídr získal ve volbách absolutně nejvyšší počet hlasů (1 301).

Na koalici se totiž domluvili zástupci dvou nezávislých kandidátek, konkrétně „Jasně, čitelně, srozumitelně" a Pro klidnou a prosperující Bystřici.

Dohromady disponují osmi zastupiteli, což je v Bystřici těsná většina. Sdružení „Jasně, čitelně, srozumitelně", které získalo 29,57 procenta hlasů a pět mandátů, vedl do voleb místostarosta Roman Wróbel (1 015 hlasů). Ten zmíněný scénář potvrdil. „Očekávám, že tato dvě sdružení nezávislých kandidátů převezmou odpovědnost za vývoj v Bystřici v dalším volebním období. Mezi námi je dohoda," řekl na dotaz redakce s tím, že definitivní potvrzení spolupráce může přinést až ustavující zastupitelstvo 3. listopadu.

O povolebním vývoji lidé živě diskutují například na facebooku. Podle některých příspěvků bylo Ladislavu Olšarovi v úterý ráno oznámeno, že má do 14 dnů vyklidit svou kancelář, protože starostou se stane Roman Wróbel a místostarostou Marcel Čmiel (Pro klidnou a prosperující Bystřici).

Z vyjádření Ladislava Olšara je zřejmé, že tento vývoj nečekal. „Bohužel se nedá nic dělat, je to o povolebním vyjednávání. Podle mého názoru ale voliči jasně deklarovali vůli pokračovat ve stávajícím modelu řízení obce," řekl s odkazem na spolupráci s dosavadním místostarostou, která trvala od roku 2006. „Holt i takové věci se stávají, v honbě za ,slávou´ neznáme bratra. Jinak pro mě je věc uzavřená s tím, že poděkuji lidem za podporu a odejdu. Svět se točí dál," reagoval Ladislav Olšar na fakt, že jako vítěz voleb končí v opozici.

Roman Wróbel argumentuje tím, že o pokračování spolupráce se v kampani nehovořilo – spíše naopak. „S panem Olšarem jsem spolupracoval osm let. Ale všichni věděli, že jdeme do voleb jako soupeři. Já nechci komentovat jeho reakci, ale on si byl velice dobře vědom toho, že volby jsou soubojem dvou největších favoritů. A něco jiného je přímá volba starosty a něco jiného to, když se hraje na počet mandátů. Ta matematika je tady jasná," řekl ve středu Deníku Roman Wróbel, pravděpodobně budoucí bystřický starosta.

Podle něj je dohoda s SNK Pro klidnou a prosperující Bystřici logická. „Já proti ČSSD absolutně nic nemám. Ani proti panu Olšarovi. Ale z pochopitelných důvodů je mi bližší konstruktivnější spolupráce se sdružením nezávislých kandidátů. Jsem si vědom toho, že zklamu spoustu lidí, kteří si mysleli, že to všechno bude v klidu dál pokračovat. Volím náročnější, ale z mého pohledu životaschopnější variantu. Prostě jsme tu rukavici zvedli a jdeme do toho," prohlásil Roman Wróbel.

Na sociálních sítích se už nicméně část nespokojených voličů domlouvá na účasti na ustavujícím zastupitelstvu.