"Největší obavu jsem před soutěži měla z anglického jazyka, protože na něj jsem se moc nepřipravovala,“ přiznala se Marie Janošcová z Frýdku-Místku, která studuje obor prodavač smíšeného zboží. „Jinak musím říct, že paní učitelky mě do Pelhřimova připravily velice dobře a až na zmíněnou angličtinu jsem se cítila výborně. V Pelhřimově pak přišla nervozita asi pět minut před tím, než jsme se šli převléknout do pracovního. Pak jsem to vše brala jako praxi a bylo to v pohodě,“ svěřila se Janošcová.
„V Pelhřimově bylo cítit soutěžní napětí nejen mezi soutěžícími, ale i přítomnými kantory. Nikdo nechtěl nic prozradit, protože každý chtěl uspět,“ popsala atmosféru v Pelhřimově Janošcová, která přiznala, že nejlépe ji sedla disciplína pokladna a aranžování výkladní skříně.
Marie Janošcová pak do poslední chvíle nevěřila, že soutěž pro ní může dobře dopadnout. „Při samotném vyhlášení, když jsem slyšela své jméno, tak jsem si prvně myslela, že v sále mám ještě jmenovkyni. Teprve za chvíli mi došlo, že třetí jsem skončila opravdu já,“ řekla Janošcová. Ta má o své budoucnosti celkem jasno.
„Po zvládnutí zkoušek na škole bych chtěla jít na nadstavbu a poté bych chtěla jít na vysokou školu. Baví mě zbožíznalství, tomu bych se chtěla v budoucnu věnovat. A pokud se mi bude dařit, tak bych mohla pracovat v České obchodní inspekci,“ zamyslela se studentka, která ráda odpočívá s domácími mazlíčky.
„Máme pejska a kočky, se kterými se odreaguji. Jinak jezdívám ráda na kole, zahraji si bowling, ale ze všeho nejraději se učím. Ráda totiž poznávám výrobu jídel. Buď si o ní přečtu, nebo se na tyto pořady dívám v televizi,“ svěřila se Janošcová.
„Žáci naší školy jezdívají na tuto soutěž pravidelně. Soutěž je určena pro třetí ročníky oboru prodavač. Soutěžícího na toto klání připravujeme zhruba čtyři měsíce. Já osobně jsem Marušku připravovala po praktické stránce, ale je třeba zvládnout i počty a anglický jazyk,“ řekla učitelka odborného předmětu prodavač frýdecko-místecké školy Božena Nogolová.
V soutěži museli studenti zvládnout mnoho činností, například výpočet paragonu včetně DPH, balení zboží, vážení zboží a další úkoly. „Z každé školy v republice se této soutěže účastní vždy jeden žák. Před samotnou přípravou na soutěž si tak vybereme nejšikovnější žákyni, která je hlavně všestranná. Polovina soutěže je praktická a polovina teoretická. Při letošním výběru Marušky jsme udělali dobře a její třetí místo je skvělým úspěchem,“ doplnila Nogolová. Škola z Frýdku-Místku nemá nyní jedinou medaili z Pelhřimova, protože před čtyřmi roky získala druhé místo.
(mach)