Od 24. srpna, kdy sem přišli první návštěvníci, navštívilo tuto památku už 1088 osob. Brány u vrátnice číslo jedna v Dolní oblasti Vítkovic jsou otevřeny každý týden vždy od pátku do neděle od 9 do 19 hodin.

„Návštěvní dobu jsme se snažili co nejvíce přizpůsobit potřebám turistů a obdivovatelů průmyslové industriální architektury. Mysleli jsme také na školy, proto je i cena vstupného více než vstřícná,“ upřesnil ředitel pro strategii Vítkovic Jiří Michálek. Vstupné pro dospělého je 60 korun, děti, mládež, senioři a držitelé průkazů ZPS a ZTP zaplatí za prohlídku 30 korun.

Zájem projevila i řada zahraničních hostů: „Zaznamenali jsme obdivovatele industriálních památek z USA, Malty, Maďarska, Německa, Ruska, Lotyšska, Rumunska, Polska a Slovenska. K celkovému počtu příchozích je zapotřebí připočíst i delegaci pětadvaceti starostek ze zemí Evropské unie, které navštívily pece s nočním nasvícením,“ uvedla ředitelka Ostravského informačního servisu, který zajišťuje průvodcovskou činnost, Dagmar Kremzerová.

Na konci října bude národní kulturní památka Dolní oblast Vítkovic veřejnosti opět uzavřena. „Mráz a sníh nedovolují vstup na ocelové konstrukce a na podzim už je také v pozdějších odpoledních hodinách špatná viditelnost,“ vysvětlil sezonní přístup František Zapletal, který má ve vítkovickém holdingu na starosti právě problematiku zpřístupnění národní kulturní památky v Dolní oblasti.