Bylo až téměř neuvěřitelné, když jsem občas sáhla do nějaké z bedýnek plné nádherných minerálů a jeden vytáhla, majitel přesně věděl, z kterého státu pochází. Vyjmenoval země či státy jako například Argentina, Mexiko, Austrálie, Afrika, Kavkaz, Amerika a mnoho dalších.

„Každý kámen je něčím charakteristický a každý je jiný. Za některými jsem se vydával osobně, další získávám výměnou kamenů ze zemí, kam se nedostanu. Kdysi byly cesty do zahraničí omezené a nyní, když bych už konečně mohl, tak mi to zdraví nedovolí,“ povzdechl si osmdesátiletý sběratel. Vše začalo v Kolíně, kde trávil své dětství. Jako malí kluci se chodili koupat do Labe a tam poprvé začal v písku objevovat různé kamínky. Nosil je své třídní učitelce, a ta mu ochotně odpovídala na zvídavé otázky a vysvětlovala, jakým způsobem se dostaly z Krkonoš až do Labe.

„Za války jsem také jezdil k dědečkovi do Podkrkonoší a při práci na polích jsem kameny sbíral. Dědeček mi říkával – to je jaspejsek a toto je achátek. Od té doby jsem je začal cíleně hledat,“ svěřil se Machek. Jak sám o sobě tvrdí, je acháty posedlý. „V každém achátu mohou lidé s fantazií něco vidět,“ dodal. V našem kraji není až takové nadšení pro jejich sběr, neboť Beskydy jsou mladé a téměř vůbec se zde nevyskytují. Desítky metráků kamenů si nanosil v batohu na zádech z Krkonoš, z Libereckého kraje a jiných koutů republiky. Sám se je naučil řezat na své ručně sestrojené řezačce. Pak brousí a leští. Jednu dobu tvořil i šperky.

„Bylo to vlastně na popud manželky, která mě na mých výpravách doprovázela. Když jednou zase seděla v autě u nějakého rozbláceného pole, prohlásila, že to kamení nemá žádnou hodnotu. Tak jsem začal brousit náušnice a přívěsky, které se setkaly s velkým ohlasem,“ svěřil se kamenář.

V dnešní době se už zaměřil pouze na opracování minerálů a z úlomků vytváří mozaikové desky na stolky. Část jeho barevného pokladu lze spatřit na výstavách a v muzeích, kde je propůjčuje. Vladimíra Machka velice těší, že svůj um a znalosti má komu předat.

„Můj syn kameny také sbírá a má je velmi rád. Občas mi říká, že ty minerály zachraňuji pro lidstvo,“ zakončil Machek.