Frýdecko-místecké kino se zapojilo do celostátní soutěže, která místním filmovým příznivcům nabízí nevšední záležitost. Mají tak unikátní možnost zažít předpremiéru snímku Alois Nebel.

Díky hlasování fanoušků by kino mohlo uvítat autory, samotné protagonisty – a to kompletně s celou parádou. Filmovou adaptaci komiksového románu Jaroslava Rudiše má na svědomí režisér Tomáš Luňák, kterému se podařilo vytvořit v české kinematografii dosud nevídaný tvar - pro zachování výtvarného stylu předlohy použil poprvé v české kinematografii rotoskopii, unikátní technologii kombinující hraný a kreslený film.

Scény natočené v reálu s herci jsou po jednotlivých filmových okénkách překresleny a animovány. Hlavní role jsou obsazeny herci, jakými jsou například Miroslav Krobot, Karel Roden a Ivan Trojan.

„Jmenuju se Alois Nebel a jsem výpravčí v Bílém Potoce. To je v Jeseníkách. Budu si sem zapisovat všechno, co se mi ve službě a životě přihodí.“
Těmito slovy začíná deník slavné komiksové a teď už i filmové postavy. Snímek vypráví o životní lásce výpravčího k pražské toaletářce.
Do soutěže je nyní zapojeno 456 kin, z nichž je momentálně 62 aktivních.

Nová scéna Vlast si vede víc než dobře – kečtvrtečnímu dni se drželo na šesté příčce s 1 000 hlasy.

„Nemyslím si, že bychom předpremiéru mohli vyhrát, místem, kde by měla proběhnout slavnostní předpremiéra je jistě Jeseník,“ prozradil Petr Korč z Filmového klubu Frýdek-Místek. Doufá však, že se jim podaří dostat se do první pětky. „I když nebudeme první, díky dobrému umístění si na podzim naši věrní diváci mohou přijít na své. Připravíme určitě bohatou akci, projekce s hosty a velmi pravděpodobně i koncert kapely Priessnitz, jejíž člen Petr Kružík složil k filmu hudbu,“ slibuje Korč.

K dalším z přihlášených kin v regionu patří také třinecké kino Kosmos. To však má prozatím pouhý jeden hlas. Uzávěrka soutěže je 10. srpna, ještě šest dnů tedy mají lidé možnost podpořit svá oblíbená kina.

Stačí se zapojit do soutěže na stránkách www.vyhrajpremieru.cz. Samotný film Alois Nebel vstoupí do kin 29. září.