Podle mluvčí skupiny CPI Michaely Winklerové chce vlastník nejprve vyhodnotit, zda v Třinci a Českém Těšíně stále existují nájemníci, kteří nechtějí komunikovat, a naposledy je vyzvat k jednání.

Více k tématu si přečtěte v souvisejících článcích

Na informaci, kterou přinesl jeden z třineckých týdeníků, zareagovalo občanské sdružení OSBT. Vydalo mimořádný zpravodaj, v němž nájemníkům sděluje, že údajná lhůta na rozmyšlenou do 15. ledna je snahou ovlivnit rozhodování „pod hrubým nátlakem hraničící s poplašnou zprávou“.

Vedení OSBT na internetových stránkách zmiňuje, že firma mezitím takový postup popřela. „Ať je tomu jak chce, vyvarujte se podepsání dohody. Jinak se CPI stane neomezeným vládcem nad vaším bydlením na dobu neurčitou,“ stojí na webu sdružení.

CPI má v Třinci a Českém Těšíně asi 4,5 tisíce bytů. O výši smluvního nájemného začala s lidmi vyjednávat v září. Mluvčí Michaela Winklerová ale upozornila, že se to týká téměř osmi tisíc nájemníků v deseti městech. V osmi z nich už veškerá jednání s nájemníky doběhla koncem listopadu.

V Třinci a Těšíně trvá vyjednávání nejdéle, třetí výzva se teprve chystá

„Protože stále existovala skupina nájemníků, kteří odmítali jakoukoliv komunikaci na toto téma, rozhodla se společnost, aby předešla zbytečným soudním sporům, oslovit tyto nájemníky potřetí a naposledy. Třetí výzva tedy byla odeslána počátkem prosince a termín případně dohody stanoven do poloviny ledna 2011,“ uvedla Winklerová. V Třinci a Českém Těšíně se ale stále ještě jedná. „Jsou jim rovnou předkládány upravené návrhy nájemného nebo nám řada nájemníků zasílá své protinávrhy. Vzhledem k velkému počtu bytů očekáváme uzavření této fáze v polovině ledna. To je důvod, proč nemohli nájemníci v Třinci a Českém Těšíně třetí výzvu dostat. Dosud totiž nebyla ani rozesílána,“ vysvětlila mluvčí.

„Závěry z dosavadního vyjednávání bychom měli znát v polovině ledna. Po vyhodnocení uvidíme, zda stále existují nájemníci, kteří s námi odmítli komunikovat. U těch se pokusíme je potřetí a naposledy vyzvat k jednání. V případě negativního postoje pak podáme žádost k soudu o určení výše nájemného,“ naznačila mluvčí skupiny CPI.

Vlastník bytů počet uzavřených dohod nezveřejňuje. Šéf OSBT Roman Bujok před časem tvrdil, že první návrhy na výši nájemného akceptovaly jen desítky lidí. Podle něj se v posledních týdnech situace nezměnila. Byť u roku 2011 firma ze svých původních požadavků slevuje, sdružení radí nepodepisovat. „Vlastník v podstatě nájmy nesnižuje, jen to rozloží do tří let,“ míní Bujok.

"Regulovaní" nájemníci v Třinci a Českém Těšíně do loňska platili 38 korun za metr čtvereční, v některých lokalitách se má částka už letos zvýšit na dvojnásobek.

Cenové mapy jsou v nedohlednu, míní sdružení

OSBT ve svém mimořádném zpravodaji uvádí, že tvorba takzvaných cenových map je v nedohlednu a taktéž se prý vzdaluje novelizace občanského zákoníku. Bujok odhaduje, že soudy se začnou případnými žalobami k výši nájemného zabývat nejdříve v dubnu. Nepodepisovat nové dodatky ke smlouvám lidem radí i Sdružení nájemníků České republiky. Místopředseda sdružení Jan Vozárik nedávno prohlásil, že požadavky majitelů domů, tedy firmy CPI, jsou i z jeho pohledu „dosti neúnosné“.

Michaela Winklerová říká, že některá Bujokova doporučení, jak současnou situaci řešit bez podepsání dodatku, jsou v podstatě v rozporu s občanskoprávními i obchodními vztahy. „Nájemníci nemohou jen tak napsat prohlášení, kterým upravují podmínky smlouvy a zaslat nám vyšší nájemné, aby unikli soudu. Podmínky ve smlouvě lze změnit zase jen smluvním dokumentem, například dodatkem. Jinak bychom se jako vlastník nemuseli s celým procesem vyjednávání namáhat, nájemníkům bychom „prohlášením“ oznámili zvýšení nájemného a bylo by vše vyřešeno,“ řekla Deníku Winklerová. „Navíc, takto zaslané peníze nesmíme od nájemníků ani přijmout, mohlo by totiž jít o trestný čin.“