Mimo provoz jsou například obě sjezdovky v Řece. Webové stránky areálu dokonce uvádějí, že na nich neleží jediný centimetr sněhu.

„Tak zlé to zase není, to jsme tam napsali jen tak,“ řekl redakci provozovatel Jan Cienciala s tím, že se čeká jen na změnu počasí. „Já si myslím, že pokud bude mrznout, tak se nám podaří do čtyř dnů rozjet sjezdovku, tu „modrou“ určitě,“ prohlásil. Příprava takzvané červené sjezdovky, která je extrémně dlouhá, potrvá déle. „Tam je třeba osmdesát tisíc kubíků sněhu,“ naznačil Cienciala.

Desetistupňové teploty v lednu ho nijak zvlášť nepřekvapily. „Mně se zdá, že něco podobného bylo v roce 2007, ale ne až v takovém rozsahu,“ řekl k oblevě a dodal, že první měsíc roku není pro areál klíčový. „Pro nás je důležitý hlavně únor, kdy jsou naplánovány akce,“ pravil Cienciala.

„Taková obleva dlouho nebyla, to bylo vyloženě čtrnáct dní jarního počasí,“ uvedl Petr Mikeska z areálu Opálená Pstruží, který je rovněž mimo provoz. Na druhou stranu tvrdí, že „zimy už takové jsou“ a že vlekaři by bez technického zasněžování jen těžko přežili. Pochvaluje si začátek sezony a „krásné Vánoce“.

Podle Mikesky sice na sjezdovce zůstalo asi 70 procent sněhu, z okolí však úplně vymizel. „Když není přirozená zima, nadšení lyžařů už není takové,“ všiml si. Pozorně sleduje předpovědi, a tak obrat k lepšímu čekal již v noci na středu. „Už to má zpoždění, k tomu ještě trošku pršelo. Potřebujeme suchý mráz alespoň minus pět stupňů, přízemní mrazíky jsou na nic, a zasněžovat bychom mohli od pátku,“ doufá Mikeska. Šance, že se bude lyžovat o tomto víkendu, je podle něj asi padesátiprocentní.

V Palkovicích nedaleko Frýdku-Místku jsou v provozu dva ze tří vleků. „My jsme oblevu přežili úspěšněji než lyžaři, kteří se jí zalekli a přestali chodit na lyže. Provoz jsme proto omezili,“ poznamenal provozovatel areálu Lyžování za domem Kamil Trochta. S tvrzením Jana Ciencialy, že podobné počasí panovalo před čtyřmi lety, souhlasí. „Měl pravdu. Říkáme tomu „nezima“, kvůli naší poloze jsme tehdy byli v provozu sedm dní. Zima ten rok prostě ani nepřišla,“ vzpomínal Trochta. Naznačil, že pro palkovický areál je leden lyžařsky důležitější než únor, a v nejbližším možném termínu chystá zasněžování. Ve ski areálu Mosty u Jablunkova jsou v provozu dokonce všechny tři sjezdovky, na kterých leží místy až metr sněhu.