Víte, jak je zadluženo vaše město? „To já fakt nevím, nemám o tom ,šajnu´. Já se zajímám hlavně o svoje peníze," reagovala včera na zmíněnou otázku 55letá Soňa z Frýdku-Místku. Byla však přesvědčena o tom, že město bez dluhů „určitě neexistuje".

Podle ministerstva financí činil dluh Frýdku-Místku ke konci loňského roku 354 milionů korun. „Co si myslím? Že je to šílené. Ale město k tomu určitě bude mít nějaké důvody," prohlásila šestadvacetiletá Adéla. „Odhadovala bych, že to jsou ,jen´ desítky milionů, ale to jsem byla moc optimistická. Věděla jsem, že tam nějaké dluhy budou, vždyť kde v dnešní době nejsou?"

Ve Frýdku-Místku žije přes 58 tisíc lidí, mimo jiné osmnáctiletý student Daniel. Ten míní, že část dluhů vzniká třeba kvůli MHD zdarma.

„O tom, kolik město dluží, ale nemám nejmenší představu," pravil. Když se dozvěděl, že na jednoho obyvatele města loni připadal dluh 6 130 korun, řekl: „Myslím, že je to zbytečné a že je to hodně. Nepochybně by se to dalo snížit." Dobrý odhad prokázal až čtvrtý oslovený člověk, jednašedesátiletý frýdecko-místecký důchodce Jan. Mluvil o stovkách milionů korun.

„Jestli je to moc nebo málo, to nevím. Jde o to, kolik to dělá na jednoho obyvatele. Já osobně ale žádné dluhy nemám," prohlásil. Když uslyšel, že je to asi šest tisíc na hlavu, byl dost překvapen. „V normě to určitě není je to spíš moc," usoudil.

Dluh letos snížili, ale přijde úvěr

Mluvčí magistrátu Jana Matějíková včera Deník informovala o tom, že zadluženost města v roce 2010 činila 434 milionů korun, za loňský rok už zmiňovaných 354 milionů korun. Letos se částka pohybuje na 286 milionech. „V příštím roce město uvažuje o přijetí úvěru na výstavbu haly Polárka, a to ve výši maximálně 400 milionů korun, které můžeme čerpat postupně až do konce roku 2014. Výše dluhu by se tak v dalších letech navýšila o částku čerpanou z tohoto úvěru," upřesnila Jana Matějíková.

Jak dále vysvětlila, ukazatel dluhu na obyvatele je sice jeden z možných ukazatelů, nicméně nevypovídá nic o době splatnosti závazků ani o výši dluhové služby v daném roce.

Z hlediska poměru výše dluhu k ročnímu rozpočtu se Frýdek-Místek prozatím udržuje na středu pomyslného žebříčku měst s více než 25 tisíci obyvateli. Dluh města Třince podle ministerstva financí loni činil 112 milionů korun, což odpovídalo částce 3 048 korun na jednoho obyvatele. Těch je ve městě asi 37 tisíc.

Mluvčí radnice Šárka Szlaurová včera naznačila, že nyní je to podstatně méně.

V Třinci se dostali pod sto milionů

„Ke konci roku 2012 bude město Třinec dlužit přibližně 76 milionů korun. Zadluženost města se každoročně snižuje adekvátně o výši splátek jistin, tedy zhruba o 26 milionů korun," sdělila Deníku. K případným úvěrům do roku 2014 uvedla, že „možnost externího financování dosud nebyla projednávána".