Zatímco ještě předminulý týden byla voda na všech místech ke koupání čistá a nezávadná, nyní se v některých nádržích její kvalita zhoršuje. „V okrese Nový Jičín došlo k rozvoji sinic ve dvou nádržích. Jedná se o nádrže Větřkovice a Čerťák, kde stanovená množství škodlivin sice pro běžnou populaci nepředstavují zdravotní riziko, ale není možné vyloučit zdravotní problémy u některých vnímavých jedinců, jako jsou například děti, alergici nebo těhotné ženy,“ upozornila ředitelka ostravské krajské hygieny Helena Šebáková. Hygienici proto těmto skupinám osob doporučují na těchto místech zkrácení doby pobytu ve vodě. Po koupání by se lidé také neměli zapomenout osprchovat pitnou vodou.

Stejná doporučení platí i pro koupání ve dvou vodních nádržích na Frýdecko-Místecku. „Jde o nádrže Brušperk a Olešná,“ upřesnila Helena Šebáková. „Koupání na ostatních devatenácti sledovaných koupacích místech nepředstavuje pro koupající se osoby zdravotní riziko,“ dodala.

Hygienici začali vodu na vybraných vodních plochách a v nádržích vhodných ke koupání, jako je například přehrada Baška, Olešná, Žermanice a podobně, sledovat už ve druhé polovině května. Na území Moravskoslezského kraje se letos jedná o dvacet čtyři koupacích míst. Oproti loňskému roku bylo ze seznamu koupacích oblastí vyřazeno Kališovo a Vrbické jezero v Bohumíně. Kontrolu teď hygienici budou provádět po celé léto aspoň jednou za dva týdny.

„Výsledné hodnocení zohledňuje jak smyslově postižitelné ukazatele jakosti vody jako je zákal, pěna, olejový film nebo nepříjemný zápach, tak výsledky mikrobiologických, biologických a chemických laboratorních analýz,“ vysvětlila Helena Šebáková. Kdyby nebezpečné látky ve vodě překročily povolené limity, hygiena vydá zákaz koupání. „Je pak věcí občana, zda vezme na vědomí údaje o nevyhovující kvalitě vody ke koupání a bude zákaz respektovat,“ dodala Šebáková. Narozdíl od koupacích míst, kde na kvalitu vody dohlíží stát, ve sportovních areálech a koupalištích ve volné přírodě, jako je například sportovně rekreační areál v Hlučíně, je za sledování kvality vody zodpovědný jejich provozovatel.

Ani provozovaná koupaliště ovšem hygienici nenechávají bez dohledu. „Minulý týden jsme provedli státní zdravotní dozor na všech letos provozovaných sezónních koupalištích včetně tří koupališť ve volné přírodě,“ ujistila Helena Šebáková. Hygienici si všímali hlavně toho, jestli provozovatelé nechávají prověřovat kvalitu vody ke koupání, ale také například jestli udržují areály v dostatečné čistotě. Kontroly odhalily jen drobné nedostatky, které provozovatelé okamžitě napravili. „Sankce jsme dosud nemuseli použít,“ podotkla hygienička.