Voda ke koupání se za poslední týden ve většině vodních nádrží na území Moravskoslezského kraje mírně zlepšila a koupání v přírodě pro lidi nepředstavuje žádná vážnější zdravotní rizika. Pravidelné kontrolní odběry vzorků vody na místech, kde předchozí vzorkování ukázalo zvýšený výskyt toxických sinic, provedli tento týden pracovníci krajské hygieny.

Pro koupání v přehradách Olešná a Baška se hygienické doporučení nezměnilo: Lidé by se neměli zapomenout co nejdříve osprchovat pitnou vodou. V obou přehradách už sice došlo k rozvoji sinic, nicméně pro běžnou populaci prozatím nepředstavují zdravotní riziko. Není však možné vyloučit zdravotní potíže u některých vnímavých jedinců jako jsou například děti, alergici nebo těhotné ženy.

Na vodních nádržích Kacabaja, Větřkovice a Čerťák se situace oproti předchozímu období zlepšila, nicméně i tady hygienici doporučují po koupání osprchování pitnou vodou. „K mírnému zlepšení došlo rovněž na vodní nádrži Slezská Harta. Situace na rybníku Edrovice a Stříbrném jezeře zůstává stejná jako v minulém týdnu. Na všech třech nádržích platí pro vnímavé jedince výše uvedená doporučení,“ uvedla ředitelka ostravské krajské hygieny Helena Šebáková. Naproti tomu se kvalita vody zlepšila na vodní nádrži v Budišově nad Budišovkou. „Tady již koupání pro lidi nepředstavuje zdravotní riziko z přítomnosti toxických sinic,“ konstatovala Helena Šebáková.

Kromě sinic minulý týden hygienici ve vodě objevili i poměrně zvláštního živočicha. „Na hlučínské štěrkovně jsme ve vodě zjistili přítomnost sladkovodní medůzy Craspedacusta sowerbyi. Jedná se o výjimečný výskyt tohoto vodního živočicha dorůstajícího až do velikosti až tří centimetrů,“ informovala hygienička. Lidé však mohou zůstat klidní, kontakt se sladkovodní medůzkou pro koupající se nepředstavuje žádné riziko.