V průměru o 9,24 procenta narostla od ledna cena vodného a stočného v Třinci v částech, kde ji účtuje město.

Zdražování tedy oproti roku 2008 zpomalilo, v loňském roce růst ceny činil 11,06 procenta. V žádné oblasti ale radnice neúčtuje vodné i stočné zároveň. „Je nutné vzít v úvahu, že se jedná často o sítě v okrajových částech s malým počtem uživatelů a kde provozní náklady nelze srovnávat s náklady společnosti SmVaK Ostrava,“ řekla v úterý redakci vedoucí odboru životního prostředí v Třinci Jana Gawlasová.

Běžná cena platí pro osm z deseti obyvatel

SmVaK Ostrava jsou vlastníky a provozovateli většiny vodovodů a kanalizací v Třinci. Za dodání pitné vody SmVaK Ostrava účtuje 28,62 koruny za metr krychlový, za odvádění odpadních vod pak 25,92 koruny. Zvýšení ceny o 10,58 procenta se týká přibližně osmdesáti procent obyvatel, kteří žijí v centrálních částech Třince, zejména v Lyžbicích, Starém Městě a na Terase.

Provoz zbylých vodovodů a kanalizací v odlehlejších lokalitách se zajišťuje jiným způsobem, přičemž sazby schválili městští radní. V praxi to například znamená, že někde firma SmVak jako provozovatel vodovodu vyúčtovává vodné a město jako vlastník kanalizace účtuje za odvádění odpadních vod stočné 31,00 korun za metr krychlový. „To se týká Oldřichovic u Třince a Dolní Lištné,“ uvedla Jana Gawlasová.

Další městskou částí, v níž neplatí standardní cena 54,54 koruny za vodné a stočné, jsou i Guty. Vodovodní potrubí zde patří městu, které lidem za dodávku pitné vody od ledna účtuje 35,00 korun za metr krychlový. Ještě předloni to bylo 28,43 koruny. V místě však zatím není vybudována veřejná kanalizace, kde jsou odpadní vody zneškodňovány individuálně.