Letošní rok je podle vodohospodářů výjimečný tím, že sucho začalo už na jaře. „Ve srovnání s jinými lety je zvláštní to, že sucho začalo už v dubnu. Jindy začíná sucho v letních měsících. Na jaře nám zpravidla steče roztálý sníh, a pak sucho teprve začíná. Proto je situace horší než v jiných letech,“ uvedla mluvčí podniku Povodí Odry Šárka Vlčková. Přehrady podle ní mají tu funkci, že v letním období dodávají vodu. Ale tím, že nebyly letos na jaře „dotovány“ roztálým sněhem, mají méně vody než v jiných letech. Navíc průtoky na řekách jsou v současné době nízké.

Dešťové bouřky, které se přehnaly minulý týden v pátek krajem, zastavily pokles hladin přehrad jen na chvíli. Optimistické pro vodohospodáře nejsou ani předpovědi hydrometeorologů na další dny. „Potřebovali bychom pořádný, dlouhodobější déšť, který by mohl vsakovat do půdy, protože ta je suchá,“ doplnila mluvčí. Pokud budou muset vodohospodáři začít kvůli suchu přijímat mimořádná opatření, v první fázi začnou přepouštět vodu mezi jednotlivými vodními díly.

 

Na beskydské straně povodí řeky Odry hladiny přehrad stále klesají. Nejhůře je na tom nádrž Žermanice, která je naplněna jen z 60,3 procenta. Přehrady Morávka je naplněna z 76,9 procenta, Šance z 77,8 procenta, Olešná ze 70 procent a Těrlicko z 85,2 procenta. Lépe jsou na tom přehrady v jesenické části povodí řeky Odry. Vodní nádrž Kružberk je naplněna z 82,4 procenta a Slezská Harta z 93,5 procenta.