Vodu v nádrži Olešná zatím pracovníci krajské hygienické stanice ohodnotili jako vhodnou ke koupání se zhoršenými smyslově postižitelnými vlastnostmi. V praxi to znamená, že voda v přehradě vypadá smyslově „nehezky", je ale zdravotně nezávadná. Nádrž, která je ve správě Povodí Odry, nebyla od svého vzniku v roce 1964 ani jednou čištěna.

Loni se kvalita vody zhoršila v srpnu

Na vyčištění přehrady od nánosů bahna by bylo potřeba asi 200 milionů korun. Finance by mohlo Povodí Odry získat z třetí etapy programu na podporu prevence povodní. „Očekáváme, že tento program ministerstva zemědělství bude spuštěn během příštího roku. Po registraci do programu a schválení financování bude následovat výběrové řízení na dodavatele stavby," uvedla vedoucí investičního odboru Povodí Odry Eva Hrubá.

Lepší vodu než Olešná má v současnosti podle hygieniků Žermanická přehrada. Ta lákala návštěvníky i loni, kdy byla kvalita vody v nádržích ve srovnání s předcházející sezónou vzhledem k teplému počasí obecně příznivá. V posledním srpnovém týdnu se však kvalita vody v přehradě kvůli toxickým sinicím výrazně zhoršila.

Stejný problém trápil loni od poloviny srpna také nádrž v Bašce. Při dvou letošních měřeních oznámkovali hygienici vodu jako vhodnou ke koupání, ale podobně jako na Olešné se zhoršenými vlastnostmi.

Totožné hodnocení si vysloužila vodní nádrž v Brušperku.