„Budova prošla celkovou rekonstrukcí a má také úplně novou přístavbu. V celém spodním patře nyní funguje obecní úřad a hasičská zbrojnice. Knihovna se přestěhovala do nové přístavby a v prvním patře je ordinace lékaře, krejčovství a čistírna. Díky zrekonstruovaným prostorám tu také našla zázemí nově otevřená provozovna pedikúry a manikúry, salón pro masáže a veřejný internet,“ pověděla starostka Vojkovic Hana Sobková (KDU-ČSL). Provozovnu tu v minulosti mělo i kadeřnictví, to se ale přestěhovalo na jiné místo v obci do větších prostor.

Díky přestavbě získal více místa i samotný obecní úřad. „Zvláště nás potěšila nová zasedací síň, protože v minulosti nám například pro zasedání zastupitelstva a další podobné příležitosti vyhovující prostory zcela chyběly,“ konstatovala starostka.

Budova, která byla v 50. letech minulého století postavena v rámci takzvané akce Z, je opět skoro jako nová. Při rekonstrukci tu byly kompletně vyměněny rozvody elektřiny, vody, topení, byly vyměněny odpady, budova dostala zbrusu novou střechu, zateplení i omítky, vznikla nová přístavba a vnitřní prostory jsou oproti dřívějšku účelněji rozvrženy. Pamatováno je i na vozíčkáře a hůře pohyblivé lidi, pro které tu vzniknul bezbariérový přístup. Schodiště do prvního patra jim pak pomůže zdolat speciální pojízdná plošina.

Všechno ovšem nešlo úplně hladce a bez problémů. „Například u elektroinstalace jsme po odkrytí zjistili, že je v naprosto dezolátním stavu. Původně měla být vyměněna jen její část, ale nakonec jsme museli nechat udělat nový projekt a vyměnit ji kompletně celou,“ popsala průběh prací starostka. Stavebníky zaskočil i stav podlah. „Pod povrchem jsme našli úplně ztrouchnivělé trámy, které bylo třeba vyměnit. Naštěstí šlo jen o dvě místnosti v prvním patře, v ostatních místnostech byly podlahy v pořádku,“ dodala Hana Sobková.

„Rekonstrukcí budovy obec získala reprezentativní a velmi účelně a mnohostranně využitelné prostory. Věřím, že vojkovičtí občané ocení příjemnější prostředí a že se tu také všem bude dobře pracovat,“ usmívala se Hana Sobková. Rekonstrukce stála celkem 8,1 milionu korun a obec na ni získala dotaci z evropských fondů. „Z Regionálního operačního programu NUTS II Moravskoslezsko z osy Rozvoj venkova dostaneme 7,4 milionu korun a obec ze svého rozpočtu uhradí 600 tisíc korun,“ dodala starostka Hana Sobková.