S otevřením volebních místností byl Deník v Dolní Lomné, kde se poprvé volilo v letos nově opravené zasedací místnosti obecního úřadu. Podle volební komise je v obci evidováno na 700 voličů, figurují zde i čtyři cizinci. Mezi prvními voliči byla i starostka Renata Pavlinová, která zároveň měla plno práce s přípravou sobotního tradičního podzimního jarmarku s trhem domácích zvířat.

V 15 hodin byl již Deník v Hrádku, kde zrovna měla volební komise pořádně napilno. Mimo lidi vracejících se z práce dorazili i členové zdejšího klubu důchodců.

Zároveň si nešlo nevšimnout skleněné dózy s bonbony.  „To máme pro voliče, kteří budou volit poprvé v životě. Ale vy si vezměte klidně také,“ nabídla sladkou odměnu i nám jedna z členek volební komise.

Z Hrádku Deník zamířil do Vendryně, kde měli voliči k dispozici hned čtyři volební místnosti. V místní části Zaolší byla před 16. hodinou jen volební komise.

„U nás moc voličů není, v centru obce to je jiné,“ bylo vysvětleno komisí. Přesto do deseti minut dorazila mladá rodina s dětmi a navíc tatínek s dcerou rádi zapózovali i před fotoaparátem.

Volební místnosti jsou v pátek otevřené do 22. hodiny, v sobotu pak od 8 do 14 hodin.

Volby ve Frýdku-Místku slibují napínavý souboj Celkově ve městě kandiduje jedenáct stran a hnutí, což je stejně jako ve volbách v letech 2010 a 2014. Tentokrát však všechny partaje využili možnosti obsadit všech třiačtyřicet kandidátských pozic, což odpovídá počtu volených zastupitelů. Do voleb tak ve Frýdku-Místku jde rekordních 473 kandidátů.

Vítězství v komunálních volbách obhajuje hnutí ANO, které v roce 2014 získalo téměř osmadvacet procent hlasů a obsadilo patnáct křesel v zastupitelstvu. Druhá ČSSD obdržela přes dvaadvacet procent a dvanáct mandátů. Třetí místo obsadilo hnutí Naše Město F-M s téměř jedenácti procenty a šesti zastupiteli, v závěru byla KSČM se stejným ziskem zastupitelských křesel. Do zastupitelstva se dostali ještě čtyři zástupci KDU-ČSL, strana tehdy získala přes osm a půl procenta hlasů. Zbývající subjekty zůstaly pod potřebným pětiprocentním volebním ziskem.

Zklamáním byla před čtyřmi lety nízká volební účast, k urnám přišla ve Frýdku-Místku jen třetina voličů. Například v roce 2010 volilo v komunálních volbách o pět procent lidí více.

Uplynulé čtyři roky byly na magistrátu ve znamení celé řady sporů, ať už mezistranických, nebo uvnitř partají. Po volbách se nakonec na koalici dohodlo vítězné hnutí ANO s ČSSD a v čele města stanul Radim Vrbata z hnutí ANO. Koalice se však za několik měsíců rozpadla, městskou radu posléze utvořili zástupci ČSSD a hnutí Naše Město F-M s podporou lidovců a do primátorského křesla znovu usedl Michal Pobucký, který tak s krátkou přestávkou vede město od roku 2012. Ani této koalici, která se musela kvůli nedostatku hlasů i při hlasování o personálních otázkách spoléhat na KSČM, se nevyhnuly spory. Ke koalici se zkraje roku 2017 přidali dva opoziční zastupitelé z hnutí ANO, radu posílili také lidovci. Tehdejší koalice tak získala těsnou většinu křesel v zastupitelstvu.