Zájem o letošní druhé kolo je enormní v celém kraji. "Hodinu před uzavřením volebních místností se odhadovaná účast v Moravskoslezském kraji pohybuje v průměru okolo 75 procent voličů. Na některých místech překročila i osmdesátní procentní hranici – Trnávka (FM) 83% , několik okrsků na Opavsku cca 81 %. Jinak je všude poklidný průběh voleb, bez výjimečných událostí," informovala v sobotu odpoledne mluvčí kraje Miroslava Chlebounová.

Volby v celém regionu se již první den setkaly s poměrně velkým zájmem. Podle krajských úředníků odvolily desítky procent oprávněných voličů. "V těchto chvílích se krajští úředníci pohybují na Opavsku a Bruntálsku, kde je volební účast odhadem přes 40 %. Okolo 42 % se podle odhadů druhé kontrolní skupiny krajských úředníků pohybuje účast voličů na Jablunkovsku a Třinecku," uvedla v pátek 27. ledna po 20. hodině mluvčí kraje Miroslava Chlebounová. Dodala, že volby probíhají všude v poklidu a bez problémů. 

Prezidentské volby 2023.
Policie v Moravskoslezském kraji přijala dvě oznámení na ovlivňování voleb

Podobné to bylo v pátek třeba také v Karviné. "Ke druhému kolu prezidentských voleb dorazilo do volebních místností k 16.00 hodině 22 % oprávněných voličů. Je to o 2 % voličů více než ve stejný čas před čtrnácti dny," informoval mluvčí tamního magistrátu Lukáš Hudeček toho dne po 16. hodině. Volební místnosti se pak v sobotu otevřou všude klasicky od 8 do 14 hodin. 

Odhlasováno měli už ve středu lidé s koronavirem, kteří jsou v karanténě či izolaci. A to na šesti stanovištích v Moravskoslezském kraji, kam jich dorazilo celkem šestašedesát. Nejvíce, osmadvacet, v Ostravě a pak ve Frýdku-Místku, kde na průmyslovce na sídlišti Riviéra volilo čtrnáct občanů.

„Hlasování v drive-inech zajišťovaly tříčlenné komise krajského úřadu. Tyto místa letos poprvé postavili krajští hasiči a jejich umístěním do krajských středních škol odpadla krajskému úřadu zdlouhavá administrativní činnost, například uzavření smluv na pronájem prostor,“ upozornila mluvčí krajského úřadu Miroslava Chlebounová.

První kolo, Volební účast na Frýdeckomístecku činila 66,58 procent

Zatímco v prvním kole se vybíralo z osmi kandidátů, ve druhém dostali občané na výběr mezi bývalým premiérem Andrejem Babišem a generálem Petrem Pavlem, kteří postoupili díky zisku nejvíce hlasů. Volební účast na Frýdeckomístecku činila 66,58 procent.

Pro druhé kolo prezidentské volby budou volební místnosti v pátek 27. ledna otevřeny do 22 hodin. V sobotu 28. pak ještě od 8 do 14 hodin. „Volební komise vyrazí s přenosnými schránkami za dvaceti obyvateli regionu, kteří o tuto možnost hlasování požádali,“ sdělila Chlebounová z krajského úřadu.

Andrej Babiš může mít z výsledků v Moravskoslezském kraji jedině radost.
Souhrn 1. kola prezidentských voleb v MS kraji: Tady je Babišovo

Když se volil český prezident před pěti lety, preferovali obyvatelé z Frýdeckomístecka raději Miloše Zemana (44,17 % v prvním a 56,72 % ve druhém) před Jiřím Drahošem (31,28 %, respektive 43,27 %). Účast u uren byla o úvodním víkend 61,20 a v dalším pak 67,04 procent.